Adalet Bakanlığı, bilişim alanında 3 ödül birden aldı

21 Aralık 2017 Perşembe, 12:22

Adalet Bakanlığı’nın 3 projesi International Data Corporation (IDC) tarafından düzenlenen IDC Türkiye Kamu Teknoloji Ödülleri zirvesinde ödül aldı.

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nca yürütülen Hükümlü- Hükümözlü Nakil Sistemi (HÜNSİS) Projesi En İyi İş Etkinleştirme Projesi kategorisinde büyük ödülü alırken, En İyi İnovasyon Projesi kategorisinde Adli Veri Bankası Projesi ile ikincilik, UYAP Kurum Portal Bilgi Sistemi Projesi ile de üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Ödülleri, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı adına Bilgi İşlem Dairesi Başkanı İdris Ünal aldı.

CTE NAKİLLERİ ELEKTRONİK ORTAMDA

Bakanlık, geçen yıl hükümlü ve hüküm özlülerin cezaevleri arasındaki nakil işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi için Hükümlü-Hükümözlü Nakil Sistemi (HÜNSİS) Projesi’ni uygulamaya geçirdi. Proje kapsamında nakillerle ilgili işlemler, elektronik ortama taşındı. Böylece, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğündeki iş yoğunluğu ile işlemler sırasındaki zaman kaybının önlenmesi sağlandı.

TİCARİ ŞİRKETLERE UYAP HİZMETİ

Kamu ve özel şirketlerin, internet üzerinden kurumlarıyla ilgili dava, icra ve iflas dosyalarını takip etmeleri amacıyla Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) Kurum Portal Bilgi Sistemi kuruldu. Uygulamayla, şirket yetkilileri, mahkemelerin bulunduğu illere gitmeden dava dosyalarına ve dosyalarda yapılan işlemlere elektronik ortamdan ulaşabildi. Bugüne kadar 974 şirket ve 260 kamu kurumu UYAP Kurum Portal Bilgi Sistemini kullandı.

ADLİ GOOGLE İLE SUÇ HARİTASI ÇIKARTILDI

Adalet Bakanlığı, suç türleri, fail profilleri, hakim ve savcı performansları gibi bilgileri içeren, suçun önlenmesine yönelik çalışmalara rehberlik yapacak olan “Adli Veri Bankası”nı bu yılın ocak ayında kullanıma sundu. Adaletin Google’u olarak adlandırılan veri bankasıyla, Türkiye’nin suç haritasının çıkarılmasına imkan verildi. Adli Veri Bankasında yer alan istatistiklerden faydalanılarak suçun önlenmesine yönelik çalışmaların gerçekleştirilmesi amaçlandı.

Yılın En İyi İş Etkinleştirme Projesi
Best Business Enablement Project of the Year

Birincilik Ödülü, “Hükümlü – Hükümözlü Nakil Sistemi (HÜNSİS)” Projesi

Yılın En İyi İnovasyon Projesi
Best Innovation Project of the Year

İkincilik Ödülü, “Adli Veri Bankası” Projesi

Yılın En İyi İnovasyon Projesi
Best Innovation Project of the Year

Üçüncülük Ödülü, “Kurum Portal Bilgi Sistemi”

Kaynak: Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *

Copyright 2018 - adalet.gen.tr’nin tüm hakları saklıdır. Kod, haber, fotoğraf, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları adalet.gen.tr’ye aittir. adalet.gen.tr sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, fotoğraflar, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 sayılı yasa ile korunmaktadır. Bunlar adalet.gen.tr’nin yazılı izni olmaksızın herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayımlanamaz, izinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. İnternet sitemizdeki bazı haberler, fotoğraflar vb. diğer materyaller hak sahiplerinin hukuki menfaatlerine zarar vermeyecek bir şekilde kaynağından alınmak suretiyle kaynağının belirtilmesine özellikle özen gösterilerek yayımlanmaktadır. Zaman zaman açık internet kaynaklarından alınan haber ve fotoğrafların alındıkları kaynağında hak sahibi belirtilmediğinden bu konuda internet sitemiz sorumlu değildir ancak telif haklarına her daim saygılıdır. Telif haklarına aykırılık durumu söz konusu olduğunda hak sahiplerinin e-posta ile başvuruda bulunmasının akabinde ilgili içerik yayından kaldırılacaktır. İnternet sitemiz kişilik haklarına, düzeltme ve cevap hakkına saygı duyar, mahkeme kararlarını da en kısa sürede uygular.
Copyright © 2018 Adalet.gen.tr - İmtiyaz Sahibi: Okan YILMAZ - www.okanyilmaz.com.tr