Adalet Bakanlığı KİK toplantısı yapıldı

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikası ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun 22. maddesi uyarınca Adalet Bakanlığı Kamu İşveren Vekilleri ve Büro Memurları Sendikası temsilcilerinden oluşturulan kurum idari kurulu toplantısı yapıldı.

Toplantıda belirlenen gündem başlıkları üzerinde sendika temsilcilerinin talepleri alındı. Gündem maddeleri arasında, adalet personelinin yeşil pasaport almasının önünün açılması, yazı işleri müdürlüğü sınavının açılması, mübaşirlerin genel idari hizmetler sınıfına alınması konularının olduğu öğrenildi.

Yorumlar (2)

  1. Aslında Bakan olarak seçilip atanan vekillerimiz hep avukatlıktan gelmesine rağmen, Ülke şartlarından mı yoksa siyasi gelişmelerden dolayımı bilmem, Adalet Bakanlığı Personelinin sorunlarına yeterince çözüm bulmaya zamanlarının olmadığı düşüncesindeyim, özellikle sorunlardan bir tanesi 1.derecenin 4.kademesine gelmiş bir katip dahi kadro durumu nedeniyle 1.derece memurların yararlandıkları haklardan yararlanamamaktadır, yine mesai saaati gözetmeksizin hafta içi ve hafta sonu kararları zamanında yazmak ve işlemlerini yetişmesi için mesai yapmaktadır, ancak bu kimsenin umrunda da değil galima, tüm çalışanlara saygılarımı sunuyorum,

  2. Bazı kişiler en büyük esikliğin açıktan atama yönteminin devam etmesi olarak görüyor. Siz açıktan atama yolu ile yetkin, meslek ehli olmayan bireyleri Adalet Bakanlığı bünyesine şu veya bu şekilde yerleştirdiğinizde ne ilgili kurumun içinde ne de dışarıdan bakıldığında gerekli saygınlığı ve itibarı elde edebilisiniz, ne de haklarınızı elde etme hususunda yeteri kadar verimli olabilirsiniz diyorlar. Açıklamalarda Yargı personeli dendiğinde belki de akla hep hakim, savcı ve dengi kadrolarda yer alan çalışanların gelmesi bundandır. Kim bilir. Adalet bakanlığı iş yoğunluğu fazla, mesai gerektiren, mobingin en yoğun uygulandığı kurumlardan biri olarak nitelendirilr. Ateş olmayan yeden duman çıkmaz. Ancak şunu da unutmamak gerekir. Özellikle son 10 yıl içerisinde Adalet Bakanlığında hayli yatırım yapılmış, bu sayede adaletin hızlı işlemesi, iş yükünün bir nebze de olsa azalması ve hizmetin daha iyi verilebilmesi için yeni binalar yapılmış, bilgisayarlı sisteme geçilmiş, takdire şayan bir sistem olan UYAP a geçilmiştir. Eksik yok mu. Tabi ki var özellikle personelin özlük hakları konusunda dikkat çekiyor. Ancak inanıyorum ki tüm yargı ailesi bu sorunların giderilmesi için gece gündüz demeden beyin cimlastiği yapıyor. Aklın yolu birdir. Adaletin olmadığı yerde hiçbir şey olmaz. Adalet içerisindeki eksiklikler de giderildikçe saygı değer halkımıza yansımalarının da daha hızlı ve olumlu olacağına inanıyorum. Bir büyüğümüzün (Siyasete geçer diye bu saygı değer Türk büyüğünün ismini belirtmedim) dediği gibi hiçbirşey yapamıyorsan olduğun yerde sıçra. diyor. Mutlaka biri fark edecektir. Tüm kamu çalışanlarına ve halkımıza saygılaımı sunuyorum. Bir adalet çalışanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *