Adalet teşkilatında “Medya İletişim Büroları” kuruldu

29 Nisan 2016 Cuma, 14:28

Kamuoyunun yargı ile ilgili konularda haber alma hakkının sağlanması ve sağlıklı bilgi akışının temini için Adalet Bakanlığı’nın taşra teşkilatı olan adliyelerin birçoğunda “Medya İletişim Bürosu” kuruldu.

Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının koordinasyonunda yürütülen, Türkiye Adalet Akademisi ile Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun proje ortağı olduğu ve Avrupa Birliği’nin finansmanıyla hayata geçirilen “Kitlesel Medya ve Yargı Arasındaki İlişkilerin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında ilk etapta Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır ve Adana adliyelerinde Medya İletişim Büroları kurularak ve basın sözcüleri atanarak bu bürolar hayata geçirildi. Proje sürecinde basın sözcülerine eğitimler verildiği bunun yanı sıra “Yargı Muhabirleri Çalıştayı” yapıldığı belirtildi.

Medya İletişim Büroları ile basın meslek ilkelerine uygun olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi, yanlış, eksik ve çarpıtma haberlerin önüne geçilmesi, medya mensuplarının yargı organları ile olan iletişiminin güçlendirilmesi ve yargıya olan güveninin arttırılmasının amaçlandığı ayrıca, Anayasa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Ceza Muhakemesi Kanunu hükümleri ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarıyla tanınıp korunan, adil yargılanma hakkı kapsamında yer alan masumiyet karinesi ile lekelenmeme hakkı, Hâkim ve Cumhuriyet Savcısının tarafsızlığı ile mahkemelerin bağımsızlığı ilkeleri yanında ilgililerin kişilik hakları ve soruşturmanın gizliliği prensibi göz önünde bulundurularak kamuoyuna bilgi aktarılmasının hedeflendiği öğrenildi.

Proje sonrasında çalışma alanının genişletilerek Medya İletişim Bürolarının tüm Bölge Adliye Mahkemeleri, Bölge İdare mahkemeleri ve Ağır Ceza Merkezleri bünyesinde kurulması ile bu büroların Bölge Adliye Mahkemeleri ve Bölge İdare Mahkemelerinde Başkanlık, Ağır Ceza merkezlerinde Cumhuriyet Başsavcılıklarına bağlı olarak faaliyet göstermesine karar verildi. Medya İletişim Büroları’na adliyelerin hizmet binalarında uygun çalışma yeri tahsis edildiği, bu bürolarda iletişim ve gazeteciliğe ilgi duyan yeteri kadar personel görevlendirildiği, bunun yanı sıra Medya İletişim Bürolarının şu ana kadar; Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Adana, Trabzon, Rize, Ankara Batı, Mersin, Nevşehir, Malatya, Mersin, Bitlis, Osmaniye, Kırklareli, Giresun, Tokat, Bartın, Afyonkarahisar, Denizli, Artvin ve Silifke adliyelerinde kurulduğu kaydedildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *

Copyright 2018 - adalet.gen.tr’nin tüm hakları saklıdır. Kod, haber, fotoğraf, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları adalet.gen.tr’ye aittir. adalet.gen.tr sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, fotoğraflar, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 sayılı yasa ile korunmaktadır. Bunlar adalet.gen.tr’nin yazılı izni olmaksızın herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayımlanamaz, izinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. İnternet sitemizdeki bazı haberler, fotoğraflar vb. diğer materyaller hak sahiplerinin hukuki menfaatlerine zarar vermeyecek bir şekilde kaynağından alınmak suretiyle kaynağının belirtilmesine özellikle özen gösterilerek yayımlanmaktadır. Zaman zaman açık internet kaynaklarından alınan haber ve fotoğrafların alındıkları kaynağında hak sahibi belirtilmediğinden bu konuda internet sitemiz sorumlu değildir ancak telif haklarına her daim saygılıdır. Telif haklarına aykırılık durumu söz konusu olduğunda hak sahiplerinin e-posta ile başvuruda bulunmasının akabinde ilgili içerik yayından kaldırılacaktır. İnternet sitemiz kişilik haklarına, düzeltme ve cevap hakkına saygı duyar, mahkeme kararlarını da en kısa sürede uygular.
Copyright © 2018 Adalet.gen.tr - İmtiyaz Sahibi: Okan YILMAZ - www.okanyilmaz.com.tr