“Arabuluculuk Hukuk Kliniği Eğitimleri” başladı

03 Aralık 2016 Cumartesi, 23:19

Hukuk fakültesi öğrencilerine yönelik olarak “Arabuluculuk Hukuk Kliniği Eğitimleri” üniversitelerde verilmeye başlandı.

Geçtiğimiz aylarda Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı ve Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü ile 13 üniversitenin rektörleri arasında imzalanan Arabuluculuk Hukuk Klinikleri Protokolü kapsamında hukuk fakültesi öğrencilerinin gerek hukuk klinikleri gerekse arabuluculuk konusunda bilgilendirilmesine yönelik olarak gerçekleştirilmesi planlanan eğitim programlarına Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başlandı. Akabinde, Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde de verilen eğitimlerin diğer üniversitelerde de yapılacağı belirtildi.

Adalet Bakanlığı yetkililerince yapılan açıklamada; bu uygulamanın amacının hukuki uyuşmazlık yaşayan bireylerin karşılaştığı hukuki sorunların 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu çerçevesinde çözülmesine katkı sağlamak amacıyla protokol kapsamında hukuk fakülteleri öğrencilerinin, hukuk kliniği arabuluculuk birimi olarak oluşturdukları veya Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanlığı tarafından hazırlanmış olan bilgilendirici broşürler kullanılarak ilgilileri arabuluculuk hususunda bilgilendirmek, etkili çalışma ile öğrencilerin konu ile ilgili hukuki pratik çalışma yapmasını sağlamak, ilgilileri bilgilendirerek arabuluculuk bürolarına yönledirmek ve üniversitelerin kendi imkan ve çalışmaları ölçüsünde aile içi şiddet, tüketici hukuku, fikri sınai haklar gibi her türlü konuda hukuk kliniği uygulamaları yapılmasını sağlamak olduğu kaydedildi.

Öte yandan; Arabuluculuk Hukuk Klinikleri Protokolünün taraflarının Akdeniz Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ile Yıldırım Beyazıt Üniversitesi olduğu öğrenildi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *

Copyright 2018 - adalet.gen.tr’nin tüm hakları saklıdır. Kod, haber, fotoğraf, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları adalet.gen.tr’ye aittir. adalet.gen.tr sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, fotoğraflar, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 sayılı yasa ile korunmaktadır. Bunlar adalet.gen.tr’nin yazılı izni olmaksızın herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayımlanamaz, izinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. İnternet sitemizdeki bazı haberler, fotoğraflar vb. diğer materyaller hak sahiplerinin hukuki menfaatlerine zarar vermeyecek bir şekilde kaynağından alınmak suretiyle kaynağının belirtilmesine özellikle özen gösterilerek yayımlanmaktadır. Zaman zaman açık internet kaynaklarından alınan haber ve fotoğrafların alındıkları kaynağında hak sahibi belirtilmediğinden bu konuda internet sitemiz sorumlu değildir ancak telif haklarına her daim saygılıdır. Telif haklarına aykırılık durumu söz konusu olduğunda hak sahiplerinin e-posta ile başvuruda bulunmasının akabinde ilgili içerik yayından kaldırılacaktır. İnternet sitemiz kişilik haklarına, düzeltme ve cevap hakkına saygı duyar, mahkeme kararlarını da en kısa sürede uygular.
Copyright © 2018 Adalet.gen.tr - İmtiyaz Sahibi: Okan YILMAZ - www.okanyilmaz.com.tr