Bakan Bozdağ: 9.808 hakim, 4.878 savcı ve 58.264 yardımcı personelimiz var

09 Nisan 2016 Cumartesi, 18:16

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Adalet Bakanlığı’nda 9.808 hakim, 4.878 savcı ve 58.264 yardımcı personel olduğunu ifade etti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Tatvan İlçesinde yapımı tamamlanan Yeni Adalet Sarayı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada “Hakim ve savcıların sayısını artırmakta yargının hem hızlanması hem de adaletin gecikmeden tecellisi, vatandaşımızın hakkına doğru bir biçimde kavuşması bakımından son derece önem taşıdığını biliyoruz. Hakim ve savcı sayısı son 13 yılda yaklaşık % 57 oranında artmıştır. Şu anda Türkiye mahkemelerinde görev yapan idari ve adli hakim sayımız 9.808’dir, savcı sayımız ise 4.878’dir. Toplam 14.686 hakim ve savcımız, vatandaşımızın adalet talebine cevap vermek üzere vazife ve görev yapmaktadır. Adliyelerde görev yapan personel de son derece önemlidir. Çünkü hakimlerimiz, savcılarımız üstlendikleri görevleri layıkıyla yerine getirebilmek için liyakatli yardımcı personele de ihtiyaç duydukları bir gerçektir. Daktilonun bulunmadığı, kağıdın avukattan istendiği, karbon kağıdının dahi bulunamadığı Adliyelerden şimdi kimsenin aklına gelmediği bir adliyeye; zabıt katiplerinin, savcıların, hakimlerin nöbetleşe kullandığı bir dönemden bu günlere geldik. Şu anda Türkiye’de yardımcı personel sayımız 58.264’dür. Bunun anlamı şudur; 2002’deki yardımcı personel sayısının yüzde 121 artışıdır.” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *

Copyright 2018 - adalet.gen.tr’nin tüm hakları saklıdır. Kod, haber, fotoğraf, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları adalet.gen.tr’ye aittir. adalet.gen.tr sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, fotoğraflar, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 sayılı yasa ile korunmaktadır. Bunlar adalet.gen.tr’nin yazılı izni olmaksızın herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayımlanamaz, izinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. İnternet sitemizdeki bazı haberler, fotoğraflar vb. diğer materyaller hak sahiplerinin hukuki menfaatlerine zarar vermeyecek bir şekilde kaynağından alınmak suretiyle kaynağının belirtilmesine özellikle özen gösterilerek yayımlanmaktadır. Zaman zaman açık internet kaynaklarından alınan haber ve fotoğrafların alındıkları kaynağında hak sahibi belirtilmediğinden bu konuda internet sitemiz sorumlu değildir ancak telif haklarına her daim saygılıdır. Telif haklarına aykırılık durumu söz konusu olduğunda hak sahiplerinin e-posta ile başvuruda bulunmasının akabinde ilgili içerik yayından kaldırılacaktır. İnternet sitemiz kişilik haklarına, düzeltme ve cevap hakkına saygı duyar, mahkeme kararlarını da en kısa sürede uygular.
Copyright © 2018 Adalet.gen.tr - İmtiyaz Sahibi: Okan YILMAZ - www.okanyilmaz.com.tr