Bakan Bozdağ, Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu’nu ziyaret etti

“Hakim ve Cumhuriyet Savcılarının Meslek Öncesi ve Meslek İçi Eğitim Çalıştayı”na katılmak üzere İzmir’e gelen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İzmir’de çeşitli incelemelerde bulundu.

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru’yu makamında ziyaret eden Bozdağ, Foça Açık Ceza İnfaz Kurumunu da gezerek, çalışmalar hakkında detaylı bilgi aldı.

Cezaevi bünyesindeki tavuk üretim tesisi, süt üretim merkezi ve mandıra ile mobilya bölümündeki çalışmaları inceleyen Bozdağ, hükümlülerle sohbet etti.

Bozdağ, burada yaptığı açıklama şunları söyledi:

“Burada tarım, hayvancılık, marangoz atölyelerimiz var. Bunlarla ilgili hükümlüler hem bir meslek sanat sahibi oluyorlar hem de üretime katkıları oluyor. Kendilerine imkan sağlıyorlar. Şu anda Türkiye Ceza ve Tevkifevleri Müdürlüğü bünyesinde 259 İşyurdu var. Bunların tamamı, Foça Açık Cezaevi İnfaz Kurumunda olduğu gibi bir meslek ve sanatın öğrenilmesi icrası kapsamındadır. Şu an itibariyle 40 bin 250 kişi buralarda çalışıyor. Ayrıca 47 tane İşyurtları’mıza bağlı satış mağazası var. Buradaki çalışan hükümlülerimiz kendilerini geliştirme imkanını buluyorlar. Meslek ve sanat sahibi olanlar meslek ve sanatları unutmamışlar oluyorlar. Bir meslek ve sanat sahibi olmayanlar, yeni bir meslek ve sanat sahibi oluyorlar ve kedilerini geliştirme fırsatı buluyorlar. Tahliye olduktan sonra burada edindikleri meslekle sanatla kendilerine daha kolay iş bulma veya varsa kendi işleri, onları geliştirme fırsatı bulmaktadırlar. Cezaevlerinde bulunan bütün tutuklu ve hükümlüler, ailelerinin devletimize emanetidir. Biz Adalet Bakanlığı olarak, ailelerin devletimize emaneti olan tutuklu ve hükümlülerin her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya gayret ediyoruz. Onları topluma kazandırmak, cezaevinden çıktıktan sona hayatta başarılı olmalarını sağlamak içinde iş yurtları örneğinde olduğu gibi önemli çalışmaları bu çerçeve içerisinde yürütüyoruz. İzmir Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu bu anlamda başarılı bir örnektir. Hayvancılık, tarım ürünleri ve marangoz atölyesi ile gerçekten hem bölgeye büyük bir katma değer katıyor hem de bu anlamda Türkiye’de örnek çalışmalar ortaya koyuyor. Ben bu vesileyle burada çalışan bütün yöneticileri ve burada çalışan hükümlü vatandaşlarımızı ayrı ayrı tebrik ediyorum.”

Bakan Bozdağ, “Siz de İşyurdu ürünlerini tüketiyor musunuz?” sorusu üzerine:

“Hepsinin tadı çok güzel ama insanlarımızın çoğu burada üretilenlerin farkında değil. Kalitesini de bilmiyorlar ama ben şu kadarını söyleyeyim; Buralarda üretilen ürünler sağlık, hijyen bakımından Sağlık Bakanlığının, Tarım Bakanlığının ve bu konuda denetim yetkisine sahip olan, standart koyan bütün resmi kuruluşların öngördüğü standartların üzerinde bir standart var. Bu konuda İşyurtları’nın ürettiği ürünlerin kalitesi özel sektörde üretilen ürünlerin kalitesinden daha iyi olduğuna ben inanıyorum, zaman zaman alıyorum; çünkü her yerde mağazası yok. Burada üretilen ürünler çok kısa bir sürede tüketiliyor. Bazı kurumlar alıyorlar; mağazalara, fuarlara kullanıyorlar. Buradan alınan ürünler çok kısa sürede tüketiliyor. Ama imkân buldukça, daha doğrusu, ürün buldukça ben de tüketiyorum. Vatandaşlarımız burada üretilen ürünleri aldığında da farkı kendileri görecektir.”

Bozdağ, daha sonra tahliye olduğu halde orada çalışmaya devam eden bir vatandaşla da sohbet etti.

Bozdağ, İzmir temaslarını Foça Adalet Sarayına yaptığı ziyaret ile sonlandırdı.

Bakan Bozdağ’a gezisinde Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, İşyurtları Kurumu Daire Başkanı Vehbi Kadri Kamer ve bazı yetkililer eşlik etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *