Bakan Bozdağ: UYAP, adalet hizmetlerini hızlandırdı

09 Nisan 2016 Cumartesi, 17:33

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’nin (UYAP) adalet hizmetlerini hızlandırdığını ifade etti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Tatvan İlçesinde yapımı tamamlanan Yeni Adalet Sarayı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’nin (UYAP) adalet hizmetlerini hızlandırdığını söyledi.

Bakan Bozdağ konuşmasında; “Alt yapı hizmetlerini güçlendirme ve geliştirme bakımından, Ulusal Yargı Ağı Projesi diye bildiğimiz, UYAP’ın faaliyete geçirilmiş olmasıdır. UYAP, alanında Dünya’da birincilik ödülü almış yegane projedir. Çok başarılı bir örnektir. Amerika’sından Avrupa’sına kadar adli yargıyla adalet politikalarıyla ilgili olan kişiler, UYAP’ı görüyor ve kendi ülkelerinde UYAP’ın uygulanması veya Türkiye’deki farklılıkların kendi ülkelerine de yansıtılması konusunda Türkiye’nin rehberliğini talep ediyorlar. Bununla da iftihar ediyoruz. Ne kazandırdı UYAP derseniz ? UYAP esasında yargılamada en büyük hızı kazandırdı. UYAP esasında yargılamadaki masrafı azalttı, işlerin daha doğru daha sağlıklı bir şekilde yapılmasına önemli bir katkı sağladı. Eskiden bir tapu kaydının istenmesi için yargılamayı yapan tapu kaydını istemek üzere müzekkere yazıyor. Savcılığa geliyor müzekkere oradan tapuya gidiyor, oradan tekrar savcılığa, savcılıktan da tekrar mahkemeye geliyor. Şöyle bir bakarsanız boya masrafı, yazı masrafı, pul masrafı bu işe ayırılan zaman hesabını yaptığınızda vatandaşın işi de uzuyordu. Şimdi napıyor ? UYAP’tan giriyor tapu kaydını anında oradan da alabiliyor. Nüfus kaydı için aynı yazışmalar yapılıyordu. Şimdi hemen UYAP’ tan giriyor anında nufüs kaydını alıyor. Vatandaştan ilave bir masraf talep etmiyor. Davaları duruşmaları ileri bir tarihe ertelemiyor. Avukatlar UYAP üzerinden dava açtıkları gibi dava dosyalarını okuma, dava dosyasındaki gelen bilgi ve belgeleri inceleme ve UYAP üzerinden cevap verme imkanına sahip. Şu anda vatandaşlarımız UYAP sayesinde Türkiye’nin herhangi bir yerinde kendisiyle ilgili bir dava veya adli işlem olup olmadığını sms yoluyla öğrenme imkanına sahip. 2002’den önce Türkiye’nin böylesine muhteşem bir altyapıya sahip olduğunu söyleyemeyiz. Bu altyapı bizim adalet ve adalet hizmetlerine vatandaşımızın adalete erişimine önemine verdiğimiz değerden önemden kaynaklanmaktadır. Bundan sonrada bunun artırımını sağlayacağız. Bütün Hakim Savcılara laptop verilmesi ve bunun 5 yıllık süre içerisinde yenilenmesi, yenilenen gelişen teknolojinin yansıtılması son derece önemlidir.” dedi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *

Copyright 2018 - adalet.gen.tr’nin tüm hakları saklıdır. Kod, haber, fotoğraf, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları adalet.gen.tr’ye aittir. adalet.gen.tr sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, fotoğraflar, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 sayılı yasa ile korunmaktadır. Bunlar adalet.gen.tr’nin yazılı izni olmaksızın herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayımlanamaz, izinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. İnternet sitemizdeki bazı haberler, fotoğraflar vb. diğer materyaller hak sahiplerinin hukuki menfaatlerine zarar vermeyecek bir şekilde kaynağından alınmak suretiyle kaynağının belirtilmesine özellikle özen gösterilerek yayımlanmaktadır. Zaman zaman açık internet kaynaklarından alınan haber ve fotoğrafların alındıkları kaynağında hak sahibi belirtilmediğinden bu konuda internet sitemiz sorumlu değildir ancak telif haklarına her daim saygılıdır. Telif haklarına aykırılık durumu söz konusu olduğunda hak sahiplerinin e-posta ile başvuruda bulunmasının akabinde ilgili içerik yayından kaldırılacaktır. İnternet sitemiz kişilik haklarına, düzeltme ve cevap hakkına saygı duyar, mahkeme kararlarını da en kısa sürede uygular.
Copyright © 2018 Adalet.gen.tr - İmtiyaz Sahibi: Okan YILMAZ - www.okanyilmaz.com.tr