Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan “yargı reformu” açıklaması

02 Aralık 2015 Çarşamba, 15:38

Davutoğlu, Brüksel’deki AB zirvesi dönüşünde beraberindeki gazetecilere 64. Hükümet’in reform takvimini açıkladı. Başbakan, kapsamlı Anayasa değişikliğinden önce ‘mini Anayasa paketi’yle muhalefete gidebileceği sinyalini verdi

Avrupa Birliği zirvesi dönüşü Başbakan Ahmet Davutoğlu beraberindeki gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Hükümet programının okunması sırasında Meclis’te muhalefet partilerinin liderleriyle görüşmesinin önemli bir adım, iyi bir başlangıç olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Seçim esnasında birbirimize kırıcı şeyler söylemiş olabiliriz ama nihai kertede bu ülkenin geleceği bağlamında iktidar ve muhalefet görüşmeleri önem taşıyor. İlk adım bütçeydi. Kalıcı bütçe konusunda uzlaşı sağlarsak sonra diğer reform ve yasalar ki birçoğuna itiraz edileceğini düşünmüyorum, ortak reformlar gündeme gelecektir” dedi.

Davutoğlu, öncelikli düzenlemeleri şöyle sıraladı:
-Kişisel verilerin korunması kanunu.
-İnsan hakları alanında atılacak adımlar.
-Şeffaflık, siyasi etik kanunu.
-Alevi vatandaşların haklarına ilişkin düzenlemeler.
-Yargı reformu. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun ikiye ayrılması.
-İçtüzükte değişiklik.

Diğer partilerle iyi bir diyalog zemini kurup önyargısız ve kişiselleştirmeden Anayasa Reformu’nun esaslarını konuşmayı planladığını belirten Davutoğlu şunları söyledi: “Karşılıklı güven içinde bu adımlar atıldığında daha kolay tartışılacağı kanaatindeyim. Anayasa için iki yol takip edilebilir: Anayasa’nın tekrar yazımı, bu hep gündemimizde olacak. Bu yapılana kadar geçmiş Anayasa reformu çalışmalarında mutabık kalınan hususlarla istikşafi görüşmelerde CHP ile mutabık kaldığımız bazı hususlar var. Bunları barındıran iyi bir Anayasa Reformu Paketi’yle Anayasa’yı birlikte değiştirebileceğimiz iradesini de güçlendirecek bir çalışmayı öne alabiliriz. Buna mini bir Anayasa Paketi veya genişletilmiş bir kapsamlı Anayasa yazımı konusunda zeminin hazırlanması diyebiliriz.” dedi.

Kaynak: Habertürk

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *

Copyright 2018 - adalet.gen.tr’nin tüm hakları saklıdır. Kod, haber, fotoğraf, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları adalet.gen.tr’ye aittir. adalet.gen.tr sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, fotoğraflar, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 sayılı yasa ile korunmaktadır. Bunlar adalet.gen.tr’nin yazılı izni olmaksızın herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayımlanamaz, izinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. İnternet sitemizdeki bazı haberler, fotoğraflar vb. diğer materyaller hak sahiplerinin hukuki menfaatlerine zarar vermeyecek bir şekilde kaynağından alınmak suretiyle kaynağının belirtilmesine özellikle özen gösterilerek yayımlanmaktadır. Zaman zaman açık internet kaynaklarından alınan haber ve fotoğrafların alındıkları kaynağında hak sahibi belirtilmediğinden bu konuda internet sitemiz sorumlu değildir ancak telif haklarına her daim saygılıdır. Telif haklarına aykırılık durumu söz konusu olduğunda hak sahiplerinin e-posta ile başvuruda bulunmasının akabinde ilgili içerik yayından kaldırılacaktır. İnternet sitemiz kişilik haklarına, düzeltme ve cevap hakkına saygı duyar, mahkeme kararlarını da en kısa sürede uygular.
Copyright © 2018 Adalet.gen.tr - İmtiyaz Sahibi: Okan YILMAZ - www.okanyilmaz.com.tr