Büro Memur-Sen, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’la görüştü

Büro Memur-Sen, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüşerek bakanlık ve ülke genelindeki adliyelerde çalışan kamu görevlilerinin sorunlarının çözüme kavuşturulmasını, taleplerinin karşılanmasını istedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Genel Başkan Vekili Metin Memiş ve Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Hadi Erdoğmuş’tan oluşan heyet, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile makamında görüştü. Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, 65’inci hükümette yeniden Adalet Bakanı olan Bekir Bozdağ’a görevinin hayırlı olmasını diledi. Yalçın, Memur-Sen’in toplu sözleşme kazanımlarını ve sendikal faaliyetlerini Bakan Bozdağ ile paylaştı.

Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Erdoğmuş ise görüşmede bakanlık çalışanlarının sorunlarından bahsetti. Adalet çalışanlarının tercihinin bu yıl da Büro Memur-Sen olduğunu belirten Erdoğmuş, bakanlıkta 17 binin üzerindeki üye sayısıyla yeniden yetkili sendika olduklarının altını çizdi. Bakanlıktaki yazı işleri ve idari işler müdürlerine yönetmelikle rotasyon getirdiğini hatırlatan Mehmet Hadi Erdoğmuş, ülke genelindeki idari işler ve yazı işleri müdürlerinin rotasyon nedeniyle mağdur olacağını söyledi. Personelin mağdur edilmemesi gerektiğini vurgulayan Erdoğmuş, yönetmeliğin yeniden değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

3’üncü dönem toplu sözleşmede Adalet Bakanlığı’ndaki fazla mesai ücreti oranını yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkarttıklarını aktaran Erdoğmuş, “Ülke genelindeki çoğu adliyede hala fazla mesai ücretlerinin ödenmesinde sorunlar yaşanıyor, ücretler ödenmiyor. Adliye çalışanlarının hakkı olan fazla mesai ücreti mutlaka ödenmelidir” dedi.

Mübaşirlerin yaptıkları görev bakımından genel idari hizmetler sınıfındaki diğer unvanlardan farklılığı bulunmadığına dikkat çeken Erdoğmuş, mübaşirlerin mutlaka yardımcı hizmetler sınıfından genel idari hizmetler sınıfına geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Erdoğmuş, toplu sözleşmede karar altına alınan zabıt katiplerinin derecelerinin yükseltilmelisinin de en kısa sürede hayata geçirilmesini beklediklerini kaydetti.

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade eden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Memur-Sen’in kamu görevlileri ve ülke için yaptığı çalışmaların takdire şayan olduğunu belirtti. Bakan Bekir Bozdağ, Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Erdoğmuş’un ilettiği sorun ve taleplerle ilgili gerekli birimlere görüşeceğini ve gerekli değerlendirmelerin en kısa sürede yapılacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *