Büro Memur-Sen, Müsteşar Kenan İpek’i ziyaret etti

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan beraberindeki Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Hadi Erdoğmuş ve Mustafa Mengütaycı ile birlikte Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek’i ziyaret etti. Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü Muharrem Ürgüp’ün de hazır bulunduğu görüşmede adalet çalışanlarının sorunları üzerinde duruldu.

FAZLA MESAİ ÜCRETLERİ BİRAN ÖNCE ÖDENMELİ
Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan, Adalet Bakanlığı çalışanlarına verilmesi yasal hale gelen fazla mesai ücretinin, yasanın 11 Eylül 2014 tarihinde çıkmasına rağmen halen ödenmemesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Adalet Bakanlığı çalışanları arasında fazla mesai çalışmasıyla ilgili büyük bir rahatsızlık olduğunu belirten Yusuf Yazgan, fazla mesai ücretlerinin yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, biran önce ödenmesi gerektiğini vurguladı.

“FAZLA MESAİ ÜCRETİ HERKESE VERİLMELİ”
Fazla mesai ücretlerinin tüm personele ödenmesi gerektiğini kaydeden Yazgan, “İş yoğunluğu fazla olan mahkemelerde çalışan personelin yüzde 10’una verilecek fazla mesai ücretinin kapsamının genişletilmesi gerekli. Fazla mesai ücreti tüm mahkemeler ile Cumhuriyet Savcılığı Kalemleri, İcra Müdürlükleri, Yargıtay, Danıştay, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Anayasa Mahkemesi, Yüksek Seçim Kurulu ve Adalet Bakanlığı çalışanlarının tamamına verilmelidir. Yüzde 10 barajı mutlaka kaldırılmalıdır” dedi.

“MÜBAŞİRLER GİH SINIFINA GEÇİRİLMELİ”
Kamu kurumlarında görev yapan resmi kıyafetli tüm kamu görevlilerinin Genel İdare Hizmetler Sınıfında olduğuna dikkat çeken Genel Başkan Yusuf Yazgan, “Sadece Mübaşirler Yardımcı Hizmetler Sınıfı’nda görev yapıyor. Mübaşirler, adliyelerde hemen hemen her işe koşturuyor. Mübaşirler biran önce hakları olan genel idari hizmetler sınıfına geçirilmelidir. Bu konuda gerekli adımlar en kısa zamanda atılmalıdır” diye konuştu.

FAZLA MESAİLERİN GERİYE DÖNÜK ÖDENMESİ İÇİN ÇALIŞMA YAPILIYOR
Genel Başkan Yusuf Yazgan’ın talepleri üzerine Adalet Bakanlığı Müsteşarı İpek adalet çalışanlarına sevindirecek haber verdi. Adalet Bakanlığı olarak, tüm bakanlık çalışanlarının fazla mesaiden yararlanması için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Kenan İpek, fazla mesai ücretlerinin 11 Eylül 2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ödenmesi için gerekli çalışmaları yaptıklarını söyledi. İpek, “Amacımız personelimizi mağdur etmemek. Fazla mesailerin geriye dönük ödenmesi için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Mübaşirlerin de genel idari hizmetler sınıfına geçirilmesi için elimizden ne geliyorsa bakanlık olarak yapacağız” dedi.

Yorumlar (4)

  1. Allah aşkına bu zatlar bu kadar insanı kandırabildiklerini mi düşünüyor. Hep aynı senaryo yeter insanların umutları ile oynadığınız

  2. Sayın sendikamız yetkilileri ile Sayın Müsteşar’ımızın toplantılarından çıkan temenniler ve iyi niyet için teşekkür ederim. İnşaallah bu güzel temenniler somuşlaşır ve sabırla iyileştirme bekleyen yargı mensuplarının umutları boşa çıkmamış olur. Adalet Bakanlığı’nda çalışmaya başladığım ilk günden beri hep şu söylenmiştir. “Bu kurumda iyileştirme olmaz, olsa da sadece Hakim ve Savcı’ya olur. Allah razı olsun bir tek Necmettin ERBAKAN hoca iyileştirme yapmıştı” Bu cümleleri sağcı solcu veya tarafsız perk çok kişiden duydum. Bir çalışan olarak hiçbir zaman umudumu yitirmedim ve aklın yolunun bir olduğuna inanıyorum. Bu temennilerimi arkadaşlarıma söylediğimde bana saf edasıyla bakarak yaklaşıyorlar. Mevcut ikdidardaki büyüklerimiz de neticede herkesin rahmetle yad ettiği Necmettin ERBAKAN Hocamızın talebeleridir. Umudum tüm iyi niyetlerin somutlaşması konusunda Hocamızdan alınan eğitimin bir faydası olacaktır. Ayrıca bir adalet bakanlığı çalışanı olarak mesainin haricinde özlük haklarımızda da bir iyileştirme beklediğimizi belirtmek isterim. Mesai göreceli, keyfekeder bir durum olup, özlük haklarımızda yapılacak bir iyileştirmenin biz çalışanlar üzerinde daha olumlu bir yansımasının olacağı kanaatindeyim. Son olarak 2005 yılı ilk aylarından sonra işe başlayan ve bugüne kadar 1 derece mağduru olan memur arkadaşlarım var. Ben de mağdur olan kişilerdenim. Temennim bir daha bu durum nüks etmeyecek şekilde daha önce derece almayan tüm personele derceleri veril ve yeni başlayacak personel için de uygun bir formül bulunur. Başta sendika yetkililerimiz, Sayın Bakanımız ve Sayın Müsteşarımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim. Saygılar

  3. Bu bir göz boyamadır.Hakim savcıya 10155 tl alırken adalet çalışanlarına verilecek diyen sayın bakanımız çark ettikten sonra bunların hepsi boş laflar artık inancım ve beklentim kalmadı. Tüm Adalet bakanlığını vicdanlarıyla baş başa bırakıyorum

  4. Sonunda müjdeyi somut olarak gördük ve adalet çalışanları olarak çok mutlu olduk!.. Bu mutluluğu tarif etmeye imkan yok. İşin içinde olan ve gecesini gündüzüne katan, ailesinden ve özel yaşantısından, sağlığından ödün vererek çabalayan adalet personeli çok iyi bilir. Türkçede sözde özne vardır, biraz dilbilgisi bilen arkadaşlar bunun özne olmayıp bu eksikliği gidermek için uydurulmuş bir lakırtı olduğunu, sözde özne olduğunu bilir. Bu müjde de sözde müjde gibi geldi. Dostlar alışverişte görsün. Birileri daha önce iyileştirme adı altında tüm adalet çalışanlarına verilen mesai ücretini sadece mesaiye kalanların almasını istiyorsa, o zaman tüm adalet çalışanlarına da dişe dokunur bir iyileştirme yapmalıdır. Sayın başkanımızın (Cumhurbaşkanımızın) bir politikası vardır ve kesinlik de doğru bir mantık ile beslenmektedir. Bu politikanın adı Kazan kazan politikası’dır. musluğun ağzını tutanlar yönünden hem de talep edenler yönünden sağlıklı bir şekilde sonuç yoksa bu işten her iki kesim de kaybeden olarak çıkacaktır. Kim olursa olsun hak haktır. Hak haklı olanındır, yani çalışanındır. Lütfen her iki kesim de bu ayrıntıyı iyi düşünsün ve her şey bir yana vicdanlarda yara açmayacak ve yüz yüze bakarken dostoğru oluncak bir hakkaniyet için çalışsın. Tüm taraflara saygılarımı sunar daha gerçekci ve adil sonuçlar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *