Büro Memur-Sen’den Bakan Bozdağ’a ziyaret

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, başta fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi olmak üzere Adalet Bakanlığı çalışanlarının sorunlarını Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a iletti

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan ve Büro Memur-Sen Genel Eğitim Sekreteri İdris Maden’den oluşan heyet, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile makamında görüştü. Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu, Bakan Bekir Bozdağ’a görevinin hayırlı olmasını diledi.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan ise görüşmede bakanlık çalışanlarının sorunlarını Bekir Bozdağ’a iletti. Sorunlar hakkında hazırladıkları raporu Bakan Bozdağ’a veren Genel Başkan Yusuf Yazgan, sorunlarından en başında fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi olduğunu vurguladı.

FAZLA MESAİ ÜCRETLERİ BİRAN ÖNCE ÖDENMELİ
Fazla mesai ücretlerinin ödenmemesinin iş yoğunluğu nedeniyle fazla mesaiye kalan çalışanları mağdur ettiğinin altını çizen Yusuf Yazgan, “Geçtiğimiz yıl genel yetkili sendika olarak ilk defa oturduğumuz toplu sözleşme masasında fazla mesai ücretlerinin ödenmesini mutabakata bağladık. Mutabakat metninin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Adalet Bakanlığında fazla mesai ücretlerinin ödenmesiyle ilgili hazırlanan tasarı, şu anda Başbakanlıkta. Toplu sözleşmede karara bağlanan konular kamu çalışanlarımızın bu yılını ve önümüzdeki yılını ilgilendiriyor. Bunun için tasarı biran önce hayata geçirilerek adalet çalışanlarının mağduriyetine son verilmelidir. Adalet çalışanlarının emeğinin karşılığı olan fazla mesai ücretleri biran önce ödenmelidir” dedi.

MÜBAŞİRLER GENEL İDARİ HİZMETLER SINIFINA GEÇİRİLMELİ
Mübaşirlerin yaptığı görev bakımından genel idari hizmetler sınıfı kapsamına girdiğini kaydeden Yazgan, bunun için biran önce mübaşirlerin genel idari hizmetler sınıfına geçirilmesi gerektiğini söyledi. Yazgan, “Askeri yargıda çalışan mübaşirler genel idari hizmetler sınıfına geçirildi. Askeri yargıdaki mübaşirler genel idari hizmetler sınıfına geçirilirken Adalet Bakanlığı’ndaki mübaşirlerin geçirilmemesi eşitlik ilkesine aykırıdır. Eşitlik sağlanarak mübaşirler hakkı olan kadroya geçirilmelidir” diye konuştu.

En son 2011 yılında açılan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının bu yıl içinde yeniden açılmasını talep eden Yazgan, adalet hizmetleri sınıfının oluşturulmasını istedi. Yazı işleri müdürlerinin ek göstergelerinin 2200’den 3600’e çıkarılması gerektiğini belirten Yazgan, zabıt katiplerinin özlük haklarında iyileştirme yapılarak yeşil pasaport alma hakkının verilmesini talep etti ve bu konuda yasal bir engelin bulunmadığını ifade etti.

FAZLA MESAİ ÜCRETLERİ EN KISA SÜREDE ÖDENECEK
Büro Memur-Sen Genel Başkanının verdiği raporu inceleyen Adalet Bakanı Bozdağ, personelin en iyi şartlarda görev yapması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Fazla mesai ücretlerinin adalet çalışanlarının hakkı olduğunu ifade eden Bakan Bekir Bozdağ, fazla mesai ücretleriyle ilgili Başbakanlıkta bulunan tasarının takipçisi olduklarını kaydetti. Bozdağ, tasarının en kısa süre içerisinde bakanlar kuruluna getirilerek fazla mesai ücretlerinin ödeneceğini vurguladı. Mübaşirlerin genel idari hizmetler sınıfına geçirilmesini istediklerini açıklayan Bozdağ, konu hakkında yapılan çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Bozdağ, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının ise bu yıl içerisinde açılması için yapılan çalışmanın son aşamaya geldiğini duyurdu.

MÜSTEŞAR İPEK’E ZİYARET
Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın ardından Adalet Bakanlığı Müsteşar’ı Kenan İpek ile görüştü. Bakanlık çalışanlarının sorunlarının çözümü üzerine görüş alışverişinin yapıldığı görüşmede Genel Başkan Yusuf Yazgan’a Genel Eğitim Sekreteri İdris Maden eşlik etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *