“Ceza Hukukunda Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri” sempozyumu Rize’de yapıldı

Rize'nin İkizdere ilçesinde bir otelde "Ceza Hukukunda Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri" sempozyumu düzenlendi. Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek (sağ 2) ve Rize Valisi Erdoğan Bektaş (ortada) sempozyuma katıldı. ( Muhittin Sandıkçı - Anadolu Ajansı )

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü ile Adalet Akademisi tarafından düzenlenen “Ceza Hukukunda Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri” konulu sempozyum Rize’de yapıldı.

İkizdere ilçesindeki Ridos Termal Otel’de 2 gün boyunca süren sempozyumun açılışına Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, Adalet Akademisi Başkanı Yılmaz Akçil, Ceza İşleri Genel Müdürü Aytekin Sakarya, Yargıtay 9. Daire Başkanı Burhan Karaloğlu, hakimler ve savcılar katıldı.

Adalet Akademisi Başkanı Yılmaz Akçil, sempozyumda yaptığı konuşmada, kişiler arasında yaşanan uyuşmazlıkların, tarafları ve toplumu tatmin edecek şekilde doğru ve adil bir biçimde sonuçlandırılması ve sonuca hızlı, basit yöntemlerle en ucuz şekilde ulaşılmasının hem maddi hukukun, hem de yargılama hukukunun en büyük hedeflerinden olduğunu söyledi. Akçil, “Mahkemelerin önündeki dava sayılarının çokluğuna rağmen, bu uyuşmazlıkların çözümüne ilişkin hakimlerin sayısının yeterli olmaması nedeniyle adaletin geç tecelli etmesinden dolayı şikayetler olmakta ve bunun çözümüne ilişkin ciddi çalışmalar yürütülmektedir. Mahkemelerin iş yükünün azaltılması, uyuşmazlıkların adil ve hızlı bir şekilde çözülmesi için bütün dünyada yürütülen çalışmalar neticesinde alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri öne çıkmaktadır. Ancak, tahkim, uzlaştırma ve arabuluculuk gibi alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin gelişmesi için yasal değişiklik yapılması gerekli, ancak tek başına yeterli değildir. Bunun için yeni bir akış açısına ve mantalite değişimine ihtiyacımız vardır” şeklinde konuştu.

“15 yıl öncesine kadar daktiloların kullanıldığı bodrum katlarındaki adliyelerden bugünlere geldik”
Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek de yaptığı konuşmada, “Adalet Bakanlığı olarak yargının görevini hakkıyla yerine getirmesi ve adaletin tecelli etmesi hedefi doğrultusunda kesintisiz bir çalışma performansı ortaya koyuyoruz. Bu bağlamda son 15 yıldır yapılan çalışmaların Türk yargısının ve yargı teşkilatımızın bir çok yarasına merhem olduğunu söylemek gerekiyor. Yeni adliye binaları yapımından başlayarak yargı hizmetlerinin ferah, hizmetin önemine yakışır fiziki ortamlarda yürütülmesine imkan sağladık. Teknolojik ve teknik imkanların taşra dahil bütün yargı mensuplarına ve adliyelerimize sunulması o kadar kısa bir sürede gerçekleşmiştir ki, böyle bir hızı ve performansı ancak biz yapabilirdik. 15 yıl öncesine kadar daktiloların kullanıldığı bodrum katlarındaki adliyelerden bugünlere geldik” ifadelerini kullandı.

İpek, Ceza Hukukunda Alternatif Uyuşmazlık yollarının etkinleştirilmesi yönündeki iradenin hem yargıya, hem de uyuşmazlık taraflarına büyük bir nefes aldırdığını belirterek, “Bakanlığımız Ceza İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde 10/10/2016 tarihinde ’Cezada Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı’ kurulmuştur. Bu daire başkanlığı ile uzlaşma alanıyla ilgili tüm bu iş ve işlemleri koordinasyonu ve uygulamanın takibi yapılmaktadır. Yılsonuna kadar en az 150 bin dosyanın uzlaşma ile sonuçlanacağını öngörmekteyiz. Vatandaşlarımıza bu yolun etkinliği ve önemi anlatılmalıdır. Az giderli, hızlı ve etkin bir yol olan cezada uzlaşmanın, yargının iş yükünün büyük kısmını daha konu yargıya intikal etmeden engelleyeceği düşüncesindeyim” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

CEZA HUKUKUNDA ALTERNATİF UYUŞMAZLIK ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ SEMPOZYUMU PROGRAMI

(18 – 20 Mayıs 2017)

BİRİNCİ OTURUM MUKAYESELİ HUKUK AÇISINDAN ALTERNATİF ÇÖZÜM YOLLARI

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Feridun YENİSEY (Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi) Prof. Dr. Mustafa AVCI (Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı) Osmanlı Ceza Hukuk Sisteminde Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri Yrd. Doç. Dr. Asiye Selcen ATAÇ (Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi) Alman Ceza Hukuk Sisteminde Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri Yrd. Doç. Dr. Mustafa YAYLA (Polis Akademisi Öğretim Üyesi) İngiliz Ceza Hukuk Sisteminde Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri Yrd. Doç. Dr. Selman DURSUN (İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi) Avrupa Konseyi Tavsiye Kararları ve Türk Uzlaştırma Düzenlemeleri

İKİNCİ OTURUM GÜNCEL MEVZUAT AÇISINDAN ALTERNATİF UYUŞMAZLIK YÖNTEMİ

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Adem SÖZÜER (İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı) Prof. Dr. Ayşe NUHOĞLU (Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı) Türk Hukuk Mevzuatında Uzlaşma Kurumunun Gelişimi Ve Uzlaşmaya Tabi Suçlar Prof. Dr. Veli Özer ÖZBEK (Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi) Önödeme Yrd. Doç. Dr. Serdar TALAS (İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi) Uzlaştırma, Önödeme ve Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesinde Müsadere Yrd. Doç. Dr. Esra ALAN AKCAN (İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi) Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesi

ÜÇÜNCÜ OTURUM GÜNCEL MEVZUATTA ALTERNATİF UYUŞMAZLIK YÖNTEMLERİ

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Muharrem ÖZEN (Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı) Doç. Dr. Ali Rıza TÖNGÜR (Kanunlar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı) Uzlaştırmanın Etkin Uygulanmamasının Sebepleri, Kanun Değişikliğinin Gerekçeleri Orhan CÜNİ (Adalet Bakanlığı Alternatif Çözümler Daire Başkanı) Alternatif Çözümler Daire Başkanlığının Kuruluşu ve Görevleri Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK (Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi) Ceza Hukukunda Uzlaştırma Sürecinin Aşamaları

DÖRDÜNCÜ OTURUM UYGULAMA AÇISINDAN UYUŞMAZLIK ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Veli Özer ÖZBEK (Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi) Şükran DEDEAĞAOĞLU (İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili) İzmir Bağlamında Uzlaştırma Uygulamaları Av. Hamdi Can ÜNSAL Uzlaştırmacı Gözüyle Uzlaştırma Doç. Dr. Erdal YERDELEN (Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi) Uzlaştırma Usulü ve Uzlaştırmada Sorunlu Konular Doç. Dr. Recep TAYFUN (Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi) Uzlaştırmada İletişim ve Beden Dili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *