Dava dosyamı internetten nasıl incelerim?

02 Ocak 2020 Perşembe, 18:38

UYAP Vatandaş Portal aracılığıyla internet üzerinden dava dosyalarınızın içeriğini incelemek ve evrak örneği almak artık mümkün.

Bunun için E-Devlet şifresi sahibi olmanız gerekiyor. E-Devlet şifrenizi en yakın PTT birimine giderek temin edebilirsiniz.

UYAP VATANDAŞ PORTAL NEDİR?

Vatandaşların yargıya elektronik ortamda daha hızlı erişmeleri, yargı hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanmaları hedefiyle UYAP Vatandaş Portal geliştirilmiştir. Vatandaşlar Türkiye genelindeki tüm Adli ve İdari Yargı birimleri ile İcra Dairelerinde tarafı oldukları dava ve takiplere elektronik ortamda internet üzerinden erişebilmektedirler. Erişim sağladıkları dosyaların evraklarını da elektronik ortamda görebilmektedirler. Bu işlemlerin tümü http://vatandas.uyap.gov.tr adresine T.C. Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresiyle girilerek yapılabilmektedir.

UYAP VATANDAŞ PORTAL’ın avantajları nelerdir ?

  • Vatandaşlar Türkiye genelinde taraf oldukları tüm dosyalara e-Devlet şifresiyle erişerek dosya içeriğindeki tüm evrakları inceleyebilir ve indirebilirler.
  • Duruşma zabıtlarına ve kararlara ulaşabilirler.
  • E-imza veya mobil imza alıp kullanarak adliyeye gitmeden internet üzerinden dosyalarına dilekçe gönderebilirler.

(Soruşturma dosyaları gizli olduğu için UYAP Vatandaş Portal’da yer almamaktadır.)

Dava dosyamı internetten nasıl incelerim? İşte yöntemi…

Öncelikle; http://vatandas.uyap.gov.tr adresine girilir. Akabinde ‘Giriş Seçenekleri’ butonuna tıklanır.

*Google Chrome’dan giriş yapılması tavsiye olunur.

‘E-Şifre Aracılığıyla Giriş’ butonuna tıklanır.

‘T.C. Kimlik No’ ve ‘e-Devlet Şifresi’ alanları doldurularak ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklanır.

Sol menüde yer alan ‘Dosya Sorgulama’ butonuna tıklanır.

‘Yargı Türü’ başlığından sorgulanmak istenen dosyanın yargı türü (Ceza, Hukuk, İcra, İdari Yargı vb.) seçilerek akabinde ‘Yargı Birimi’ seçilir. Sonrasında ‘Mahkeme’ alanından ‘Tümü’ veya istenilen mahkemenin adı seçilir. Akabinde ‘Dosya Durumu’ alanına gelinerek, sorgulanmak istenen dosya açık ise ‘Açık’ kapalı ise ‘Kapalı’ seçilerek ‘Dosya Sorgula’ butonuna tıklanır.

İçeriği görüntülenmek istenilen dosya tabloda bulunarak ilgili satırında sağ kısımda yer alan ‘Dosya Görüntüle’ butonuna tıklanır.

Dosya içeriğindeki evrakları incelemek için ‘Evrak’ butonuna tıklanır.

Dosyaya son gelen evrakları görmek için Dosyaya Eklenen Son 20 Evrak’ başlığının solundaki ‘+’ butonuna tıklanarak detayı açılır. Sonrasında incelenecek evrakın üzerine tıklanarak akabinde ‘Görüntüle’ butonuna tıklanır. 

Dosya içeriğindeki tüm evraklar, sistem tarafından aşamalarına göre ana gruplar halinde listelenmektedir. İncelenmek istenilen evrakın bulunduğu dosya grubunun solundaki ‘+’ butonuna tıklanarak detayı açılır. Sonrasında evrak türünün solunda bulunan ‘+’ butonuna tıklanarak o türdeki evraklar listelenir. İncelenecek evrakın üzerine tıklanarak akabinde ‘Görüntüle’ butonuna tıklanır.

Google Chrome’da pop-up (açılır pencereler) engelli olacağından ötürü evrakın görüntülenebilmesi için açılır pencerelere izin verilir. Diğer internet tarayıcılarında da benzer şekilde izin verilmelidir.

Pop-up (açılır pencereler) izinli olduğu müddetçe dosya içeriğindeki tüm evraklar incelenebilmektedir.


* Bu haberin tüm hakları saklı olup, Adalet.gen.tr’ye aittir. Haber ve ekleri izin alınmadan kullanılamaz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *

Copyright 2018 - adalet.gen.tr’nin tüm hakları saklıdır. Kod, haber, fotoğraf, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları adalet.gen.tr’ye aittir. adalet.gen.tr sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, fotoğraflar, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 sayılı yasa ile korunmaktadır. Bunlar adalet.gen.tr’nin yazılı izni olmaksızın herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayımlanamaz, izinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. İnternet sitemizdeki bazı haberler, fotoğraflar vb. diğer materyaller hak sahiplerinin hukuki menfaatlerine zarar vermeyecek bir şekilde kaynağından alınmak suretiyle kaynağının belirtilmesine özellikle özen gösterilerek yayımlanmaktadır. Zaman zaman açık internet kaynaklarından alınan haber ve fotoğrafların alındıkları kaynağında hak sahibi belirtilmediğinden bu konuda internet sitemiz sorumlu değildir ancak telif haklarına her daim saygılıdır. Telif haklarına aykırılık durumu söz konusu olduğunda hak sahiplerinin e-posta ile başvuruda bulunmasının akabinde ilgili içerik yayından kaldırılacaktır. İnternet sitemiz kişilik haklarına, düzeltme ve cevap hakkına saygı duyar, mahkeme kararlarını da en kısa sürede uygular.
Copyright © 2018 Adalet.gen.tr - İmtiyaz Sahibi: Okan YILMAZ - www.okanyilmaz.com.tr