e-Apostil sistemi hizmete başladı

PTT A.Ş. tarafından oluşturulan e-Apostil sistemi hizmete başladı. Sistemden ilk etapta adli sicil kaydı ve mahkeme kararlarına ilişkin belgeler e-Apostil tasdikli olarak alınabilecek.

www.eapostil.gov.tr internet sitesi üzerinden e-devlet ile giriş yapılarak, apostil uygulanması istenen belge için başvuruda bulunulması ile başlayan e-Apostil işleminde adli sicil kaydı ve mahkeme kararları en kısa sürede onay şerhli hale geliyor.

e-Apostil hizmeti için ödenecek hizmet bedelinin Adalet Bakanlığı Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanlıklarınca verilen Adli Sicil Belgesi için (Sayfa sayısından bağımsız olarak) 25 TL (KDV Dahil), Adalet Bakanlığı Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanlıklarınca verilen Mahkeme Kararları için (Sayfa sayısından bağımsız olarak) 50 TL (KDV Dahil) olduğu ifade edildi.

APOSTİL NEDİR ?
Apostil, resmi bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemidir. Apostil’in kuralları 5 Ekim 1961 tarihli Lahey Konvansiyonuyla tespit edilmiştir. Apostil kuralları yalnızca Lahey Konvansiyonu’na üye veya taraf devletler arasında geçerlidir. Bu belge onay sisteminin elektronik ortamda yürütülmesi ise e-Apostil olarak isimlendirilmiştir.

e-APOSTİL NEDİR ?
e-Apostil, www.eapostil.gov.tr sitesi üzerinden, apostil uygulanması istenen belge için başvuruda bulunulması, başvurunun apostil uygulamaya yetkili kılınmış kuruma (Adalet Bakanlığı veya İçişleri Bakanlığı) iletilmesi, yetkili kurumun ilgili belgeyi elektronik ortamda oluşturması ve güvenli veri iletim yolları kullanılarak başvuruda bulunan kişiye yine www.eapostil.gov.tr sitesi üzerinden teslim edilmesi aşamalarından oluşmaktadır. Bu sayede apostil uygulanmış belgelere ulaşmak için harcanan zaman, işgücü ve maddi kayıplar engellenmiş olacaktır.

İlgili kurum tarafından elektronik ortamda oluşturulan ve e-apostil uygulanan belge, PTT tarafından Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) ile imzalanarak başvuruda bulunan kişiye teslim edilir. Bu sayede teslim edilen belgenin doğruluğu ve bütünlüğü garanti altına alınmış olur. Elektronik belgelerin teslim edildiği yabancı resmi makamlar, bu belgelerin doğruluğunu, belgeyi www.eapostil.gov.tr/BelgeDogrulama sayfasına yükleyerek teyit edebilirler.

e-APOSTİL HANGİ ÜLKELERDE GEÇERLİDİR ?
e-Apostil tasdiki gerçekleştirilen belge, Lahey Konvansiyonunun tüm üye ve taraf devletlerinde geçerli bir belge olarak kabul edilir. Sözleşmeye taraf olan ülkelere ait güncel liste ile her bir ülkede Apostil onayı vermeye hangi makamların yetkili olduğuna dair bilgilere, “https://www.hcch.net/en/instruments/conventions/authorities1/?cid=41” adresinden ulaşılabilir.

e-APOSTİL İLE HANGİ BELGELERİ ALABİLİRİM ?
e-Apostil Sistemi ile elektronik ortamda hazırlanan belgeleriniz için apostil uygulanmasını isteyebilirsiniz. Şu anda aşağıdaki belgeler için başvuru yapabilirsiniz:

  • Adli Sicil Kaydı
  • Mahkeme Kararı

Aşağıdaki belgelere ilişkin çalışmalarımız devam etmektedir:

  • Nüfus Kayıt Örneği
  • Doğum Kayıt Örneği
  • Ölüm Kayıt Örneği
  • Evlenme Kayıt Örneği
  • İsim Denklik Belgesi
  • Diploma
  • Transcript
  • Şirket kuruluş belgeleri, iş bitirme belgeleri

Lahey’e taraf olmayan ülkelere e-apostil verilmemektedir.

Bazı uluslararası sevkiyat belgeleri ve faturalara e-apostil verilmemektedir.

e-APOSTİL ÜCRETİ NEDİR ?
e-Apostil hizmeti için ödenecek hizmet bedeli Adalet Bakanlığı Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanlıklarınca verilen Adli Sicil Belgesi için (Sayfa sayısından bağımsız olarak) 25 TL (KDV Dahil), Adalet Bakanlığı Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanlıklarınca verilen Mahkeme Kararları için (Sayfa sayısından bağımsız olarak) 50 TL (KDV Dahil) dir.

Başvurularınızda birden fazla belge için apostil tasdiki talep ediyorsanız, her belge için bu hizmet bedelinin ödenmesi gerekmektedir.

Daha sonra verilecek idari belgeler için ödenecek hizmet bedeli belirlenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *