Mobbing anketi sonuçlandı

Adalet Bakanlığı bünyesindeki adliyelerde, ceza infaz kurumlarında ve denetimli serbestlik müdürlüklerinde çalışan personelin “adalet.gen.tr” internet sitesi üzerinden katıldıkları anket çalışması sonuçlandı. Anket sonuçlarına göre personelin büyük bir çoğunluğunun mobbinge maruz kaldığı ve mobbinge karşı ise birşey yapmadıkları ortaya çıktı.

1139 personel katıldı

14 Haziran-21 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen ankete 1139 personel katıldı. Anket katılanların yüzde 70’i (797) adliye personeli, yüzde 28’i (314) ceza infaz kurumu personeli, yüzde 2’si (20) ise denetimli serbestlik müdürlüğü personeli olarak çalıştıklarını söyledi. “Çalıştığınız ortamda mobbinge (psikolojik tacize) maruz kaldınız mı?” sorusuna yüzde 94 (1063) “Evet, mobbinge maruz kaldım”, yüzde 6 (64) çalışan “Hayır, mobbinge maruz kalmadım” yanıtını verdi. “Mobbinge karşı ne tepki verdiniz ?” sorusuna yüzde 75 (823), “Birşey yapmadım” dedi.

En fazla mobbing müdürler ve hakimlerden

“Kim tarafından mobbinge maruz kaldınız ?” sorusuna yüzde 36, “Müdür”; yüzde 31, “Hakim”; yüzde 19 “Cumhuriyet Savcısı” yanıtını verdi. “Size karşı yapılan mobbinge karşı verdiğiniz tepkiden sonuç aldınız mı ?” sorusu üzerine yüzde 78’lik bir kesim, “Çaresizim, elimden bir şey gelmez” derken, “Size uygulanan mobbing sonucunda aşağıdakilerden hangisi gerçekleşti ?” sorusuna yüzde 58’lik bir kesim, “Psikolojim bozuldu (panik atak, anksiyete, depresyon, travma sonrası stres bozukluğu gibi)” yanıtını verdi. “Çalıştığınız dönemde başkalarına psikolojik taciz yapıldığına tanık oldunuz mu ?” sorusu üzerine ise yüzde 95’lik bir kesim, “Evet tanık oldum” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/26690298.asp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *