Türk Büro-Sen’den Müsteşar İpek’e ziyaret

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş beraberinde Genel Başkan Yardımcısı A. Tahir Yüzbaşıoğlu, İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Sevim Gökalp Yıldırım, Ankara 14 Nolu Şube Başkanı Erol Bilir ve Şube Başkan Yardımcısı İbrahim Tufan ile Adalet Bakanlığı Müsteşarlığına atanan Kenan İpek’i ziyaret etti. Ziyarette Müsteşar Yardımcısı Basri Bağcı ve Personel Genel Müdürü Muharrem Ürgüp’te hazır bulundu.

Adalet çalışanlarının sorunlarının görüşüldüğü toplantıda, Genel Başkan Fahrettin Yokuş’un hazırlamış olduğu rapor Müsteşar Kenan İpek’e takdim edildi. Genel Başkan Yokuş, adalet çalışanlarının kesilen yol paraları ve kaldırılan fazla mesai ücretleri nedeniyle büyük sıkıntıya düştüğünü, çalışanların aylık 350-400 TL arası bir kaybının söz konusu olduğunu, ayrıca adalet teşkilatının mesai yapmama gibi bir lüksünün olmadığını, dolayısıyla çalışanların yaptığı fazla çalışmanın karşılığını istemesinin en doğal hakkı olduğunu, 3 büyükşehirde yeniden başlatılan yol ödeneği yardımının tüm çalışanlara ve diğer illerde de uygulanması gerektiğini, 4/C’li çalışan personelin bunun dışında tutulmasının zaten mağdur olan 4/C’lilerin daha da mağdur olmasına neden olduğunu ifade etti.

Müsteşar Kenan İpek ise, sorunların çözümü noktasında Türk-Büro-Sen ile ortak hareket etmekten memnuniyet duyacağını, fazla mesai ücretlerinin ödenmesi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini, adalet çalışanlarının motivasyonunun önemli olduğunu ve çalışma barışının korunması için ellerinden geleni yapacaklarını aktardı.

Ayrıca Müsteşar Yardımcısı Basri Bağcı’da, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın fazla çalışma ücreti çıkmazsa, Bakanlar Kurulu’nda diğer kamu kurumlarında çalışan memurların özlük hakları ile ilgili hiçbir talebi onaylamayacağını ifade etti.

ADALET HİZMETLERİ SINIFI OLUŞTURULSUN

Genel Başkan Fahrettin Yokuş, Adalet Hizmetleri Sınıfı oluşturulması gerektiğini belirterek, “bildiğiniz üzere Zabıt Katibi ve Mübaşir unvanının hiçbir kamu kurumunda muadili yok. Bu sıkıntının giderilmesi için adalet hizmetleri sınıfı oluşturulmalıdır. Mübaşirler Yardımcı hizmetler sınıfından, Zabıt Katipleri Genel İdari hizmetler sınıfından oluşturulacak bu sınıfa alınmalıdır. Sosyal, ekonomik ve özlük hakları da yeniden düzenlenmelidir” dedi.

En iyi şekilde hizmet vermek için çalıştıklarını belirten Müsteşar Kenan İpek, “Konuyla ilgili Maliye Bakanlığı ile görüşüp, çalışma yapacağız” dedi.

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *