Türkiye’de Denetimli Serbestlik 10. Yıl Sempozyumu başladı

08 Aralık 2015 Salı, 23:26

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek’in katılımıyla Türkiye’de Denetimli Serbestlik 10. Yıl Sempozyumu’nun açılış oturumu düzenlendi.

Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde bu yıl 10’uncusu düzenlenen Türkiye’de Denetimli Serbestlik Uluslararası Sempozyumu’na Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, Küçükçekmece Başsavcısı Ali Doğan, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Avrupa Denetimli Serbestlik Konfederasyonu (CEP) Yönetim Kurulu Üyesi Gerry McNally, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Sözüer ve çok sayıda katılımcı katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, denetimli serbestlik alanındaki uygulamaların hem zor hem de risk oluşturduğunu ve suç işlemiş bireylerin cezalarını ceza infaz kurumlarında değil , aile ve sosyal ortamlardan kopmadan toplum içerisinde çektiğini anlattı.

Denetimli serbestlik içinde bulunan kişilerin denetim ve takiplerinin belli bir program dahilinde titizlikle yerine getirilmesi gerektirdiğini vurgulayan Adalet Bakanlığı Müsteşarı İpek, 137 merkezde faaliyet gösteren Denetimli Serbestlik Müdürlüklerinin ceza infaz kurumlarına paralel olarak fiziki altyapılarının güçlendirildiğini söyledi.

Denetimli serbestlik uygulamasının başladığı 2005’ten bu yana azımsanmayacak mesafeler alındığını anlatan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, “Uygulamanın birinci yılında 7 bin 185 olan karar sayısının, bugün yaklaşık 500 binlere ulaştığını, bu artışın gelinen noktayı görme açısından önemli olduğunu söyledi.

Türkiye’nin CEP çatısında bulunmasının Avrupa’ya da katkı sağlayacağını belirten Avrupa Denetimli Serbestlik Konfederasyonu (CEP) Yönetim Kurulu Üyesi Gerry McNally, “Araştırmalar çok önemli. Hizmetlerimizi geliştirmek için canlı kalmalı ve geliştirmeye açık sistemler üretmeliyiz. CEP, önemli kurumlarla birlikte çalışıyor. Proje ortaklıklarıyla ülkeler arasında çalışmalar yürütülüyor” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *

Copyright 2018 - adalet.gen.tr’nin tüm hakları saklıdır. Kod, haber, fotoğraf, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları adalet.gen.tr’ye aittir. adalet.gen.tr sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, fotoğraflar, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 sayılı yasa ile korunmaktadır. Bunlar adalet.gen.tr’nin yazılı izni olmaksızın herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayımlanamaz, izinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. İnternet sitemizdeki bazı haberler, fotoğraflar vb. diğer materyaller hak sahiplerinin hukuki menfaatlerine zarar vermeyecek bir şekilde kaynağından alınmak suretiyle kaynağının belirtilmesine özellikle özen gösterilerek yayımlanmaktadır. Zaman zaman açık internet kaynaklarından alınan haber ve fotoğrafların alındıkları kaynağında hak sahibi belirtilmediğinden bu konuda internet sitemiz sorumlu değildir ancak telif haklarına her daim saygılıdır. Telif haklarına aykırılık durumu söz konusu olduğunda hak sahiplerinin e-posta ile başvuruda bulunmasının akabinde ilgili içerik yayından kaldırılacaktır. İnternet sitemiz kişilik haklarına, düzeltme ve cevap hakkına saygı duyar, mahkeme kararlarını da en kısa sürede uygular.
Copyright © 2018 Adalet.gen.tr - İmtiyaz Sahibi: Okan YILMAZ - www.okanyilmaz.com.tr