UYAP ile emniyet teşkilatı yazılımı olan EKİP’in entegrasyonu imzalandı

25 Kasım 2017 Cumartesi, 11:47

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yargı ile emniyet arasında yapılan yazışma ve işlemlerin elektronik ortamda gerçekleştirilmesini amaçlayan Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’nin (UYAP), Emniyet Kolluk İşlemleri Bilgi Sistemi (EKİP) ile entegrasyonunu düzenleyen protokolü imzaladı.

Adalet Bakanlığı ev sahipliğinde Ankara Hakimevi’nde düzenlenen imza töreninde konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanlığı ile yargılamaların, soruşturmaların etkinliği, hızlılığı ve verimliliği konusunda koordinasyon içerisinde bulunduklarını belirterek, UYAP ve EKİP’in entegrasyonunun her iki bakanlık için de önemli olduğunu kaydetti.

YARGININ HIZI VE ETKİNLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ

UYAP’ın işlemlerin kağıtsız ortamda gerçekleştirilmesini sağladığını vurgulayan Gül, yargı birimlerinin ihtiyaç duyduğu verilere de sistem üzerinden ulaşıldığını söyledi. Bakan Gül, protokolle, emniyetin hazırladığı fezlekelerin cumhuriyet başsavcılıklarıyla birlikte entegrasyonunun sağlanacağını söyledi. Söz konusu iş birliğin, yargılamaların hızlılığı ve etkinliği için önemli olduğunu vurgulayan Gül, zaman kaybının da önüne geçileceğini dile getirdi. Gül, “Bu projeyle soruşturma ve kovuşturma işlemleri daha kısa sürede tamamlanacaktır. Yargının hızlanmasına doğrudan etki edecek çalışmaya imza atmış olacağız” dedi.

EVRAKLAR ELEKTRONİK ORTAMDA GELECEK

Geç gelen değil, erken gelen bir adaletin sağlanacağını ifade eden Gül, uygulamanın, suçluyla ve suçla mücadelede etkin bir yol bulunmasına da imkan vereceğini söyledi. Adalet Bakanı Gül, adli işlem süreçlerinin standart hale geleceğini, suç ve suçlu analizlerinin gerçekleştirileceğini belirtti. Projeyle iş gücü, zaman ve maliyetlerde de tasarruf sağlanacağını aktaran Gül, “Yaklaşık 2 milyon adli olay veri girişi, 20 milyon tutanak, bunların hepsi basılı ortamda emniyetten savcılıklara iletiliyordu. Fiziki ortamda gelen bu belgeler, elektronik ortamda gelecek ve bu hususta hem maddi hem de zaman anlamında tasarruf sağlanacak. Polisimiz, evrak getir götür işinden ziyade, suç ve suçluyla mücadeleye daha fazla zaman harcayacak.” diye konuştu.

PİLOT UYGULAMA YAYGINLAŞTIRILACAK

Gül, entegrasyonun ardından pilot uygulama gerçekleştirileceğini, 2018’de de bütün adli ve emniyet birimlerinde uygulamanın yaygınlaştırılmayı amaçladıklarını bildirdi. Bakan Gül, konuşmasında Öğretmenler Günü’nü kutladı.

90 MİLYON LİRALIK TASARRUF SAĞLAYACAĞIZ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise değişen iletişim ve yazılımlara karşı entegrasyonunun sağlanması gerektiğini vurgulayarak, “Yıllık yaklaşık 90 milyon liralık bir tasarruf, aynı zamanda da yıllık 4 milyon saat kazanım elde edeceğiz. Bütün bunlar vatandaşlarımızın, devletin daha hızlı, etkin, rasyonel, kamu verimliliğinin artmasına yönelik talebini karşılayacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Gül ve Bakan Soylu, iki sistemin entegrasyonunu sağlayan protokole imza attı.

Kaynak: Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *

Copyright 2018 - adalet.gen.tr’nin tüm hakları saklıdır. Kod, haber, fotoğraf, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları adalet.gen.tr’ye aittir. adalet.gen.tr sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, fotoğraflar, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 sayılı yasa ile korunmaktadır. Bunlar adalet.gen.tr’nin yazılı izni olmaksızın herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayımlanamaz, izinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. İnternet sitemizdeki bazı haberler, fotoğraflar vb. diğer materyaller hak sahiplerinin hukuki menfaatlerine zarar vermeyecek bir şekilde kaynağından alınmak suretiyle kaynağının belirtilmesine özellikle özen gösterilerek yayımlanmaktadır. Zaman zaman açık internet kaynaklarından alınan haber ve fotoğrafların alındıkları kaynağında hak sahibi belirtilmediğinden bu konuda internet sitemiz sorumlu değildir ancak telif haklarına her daim saygılıdır. Telif haklarına aykırılık durumu söz konusu olduğunda hak sahiplerinin e-posta ile başvuruda bulunmasının akabinde ilgili içerik yayından kaldırılacaktır. İnternet sitemiz kişilik haklarına, düzeltme ve cevap hakkına saygı duyar, mahkeme kararlarını da en kısa sürede uygular.
Copyright © 2018 Adalet.gen.tr - İmtiyaz Sahibi: Okan YILMAZ - www.okanyilmaz.com.tr