Yargıda Birlik Derneği 1 yaşında

Yıl dönümü nedeniyle Yargıda Birlik Derneği Başkanı Birol Kırmaz, yazılı açıklama yaptı. Başkan Kırmaz, “Tam bağımsız ve tam tarafsız bir hukuk sisteminin inşası yolunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Son Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimlerinin galibi ve 5 bin 359 üyesi ile yargı içerisindeki en büyük örgüt konumunda olan Yargıda Birlik Derneği’nin kuruluşunun birinci yıl dönümü nedeniyle yazılı açıklama yapan YBD Başkanı Birol Kırmaz, “Derneğimiz bundan sonra da ülkemizin sorunlarına duyarlı bir yaklaşım sergileyerek tam bağımsız ve tam tarafsız bir hukuk sisteminin inşası yolunda çalışmalarını sürdürecek ve adına hüküm kurduğu milletine hizmete devam edecektir” değerlendirmesinde bulundu.

27 Mart 2015’te tüzel kişilik kazanan YBD’nin başta yargı mensupları arasında olmak üzere, hukuk hayatında oluşturduğu güvenle 1. yılını geride bırakmanın coşkusunu ve haklı gururunu yaşadığını vurgulayan Kırmaz’ın mesajı şöyle:

5 BİN 359 ÜYE: Kuruluşundan itibaren çok kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen 5359 üyesi ile Türkiye’nin en büyük yargı derneği olmasının yanı sıra Dünyanın da en büyük yargı derneklerinden biri haline gelen ve ülke geneline yayılan üye profili ile yargının nabzını elinde tutan derneğimiz 2016 yılında yoğun bir faaliyet dönemine girmiş bulunmaktadır.

BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ YARGI
Bu bağlamda ilk olarak; 25 – 26 Nisan 2016 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde ülkemizdeki sığınmacıların hukuki sorunlarını ele alan ‘Göç, İnsan ve Adalet’ konulu uluslararası bir sempozyum düzenliyoruz. Yargıda Birlik Derneği öncülüğünde; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Raoul Wallenberg Enstitüsü, MÜSİAD ve İstanbul Ticaret Odası’nın katkılarıyla düzenlenecek sempozyuma ülkemizden ve dünyadan pek çok bilim insanı, yargı mensubu, bürokrat ve gazeteci katılacak.

Sempozyumdaki hedefimiz özellikle Suriye’den göç yoluyla ülkemize sığınan çaresiz insanların karşılaşabilecekleri hukuki problemlere ışık tutabilmek. Bu programın ülke ve dünya gündeminde de önemli bir yer tutan konuya ayrı bir bakış açısı getireceğini ümit ediyoruz. Derneğimiz bundan sonra da ülkemizin sorunlarına duyarlı bir yaklaşım sergileyerek tam bağımsız ve tam tarafsız bir hukuk sisteminin inşası yolunda çalışmalarını sürdürecek ve adına hüküm kurduğu milletine hizmete devam edecektir.

Kaynak: Habertürk

“İçim yine sevinçlerle dolup yanıyor, Ruhum sanki deniz olmuş dalgalanıyor… Uzak uzak ülkelerden döndüm seferden, Yaralarım ağır; fakat mestim zaferden…Zafer; ümit kaynağının bir çeşmesidir,Zafer; birçok gönüllerin birleşmesidir…Gönülleri birleşenler ölse de bir gün, Gök kubbede kalacaktır seslerinden ün…Gönülleri birleşenler; Selam sizlere,Uzaklarda dertleşenler; Selam sizlere…”Yargıda Birlik Ailesinin Saygın Mensupları;“Yeniden ve Daima Hukukun Üstünlüğü” idealiyle milli ve milletlerarası düzeyde Türk yargısını yüceltmeyi, mesleki dayanışmaya önem vererek getireceği çözüm önerileriyle reformlara öncülük edip ülkemizin, evrensel hukuk değerlerinin eksiksiz tecelli edeceği örnek bir ülke olmasını sağlama amacıyla; 27 Mart 2015 tarihinde “Yargıda Birlik Yargıda Bir İlk” sloganıyla tüzel kişilik kazanan Derneğimiz, başta yargı mensupları arasında olmak üzere, hukuk hayatında oluşturduğu güvenle 1. yılını geride bırakmanın coşkusunu ve haklı gururunu yaşamaktadır.Amacımız; hukukun, her türlü şaibeden uzak, herkesin güvendiği ve gönül rahatlığıyla sığındığı bir kurum olarak işlemesini sağlamaktır. Biliyoruz ki, o zaman toplumda, adalete olan güven güçlenecek; ülkemiz, demokrasiden, adaletten ve özgürlüklerden asla feragat etmeden, kazanımlarında herhangi bir geri dönüşe izin vermeden hedeflerine ulaşabilecektir. Derneğimiz bugün, 5359 üyesiyle ülkemizin temsilde en geniş tabana sahip; Dünya'nın da en büyük yargı derneklerinden biridir. Bu başarı; “Bir Mumdan Bin Mum Yakan”, ülkesine milletine ve mesleğine gönülden bağlı, birlik olmanın erdemine ve şuuruna yürekten inanmış hâkim ve Cumhuriyet savcılarımızın zaferidir. Kazanan yargımız ve ülkemiz olmuştur. Bilinmesini isteriz ki; BİZ, tarihi misyonumuzun bilincindeyiz ve ülkemizin geleceğine sahip çıkma konusunda büyük bir kararlılık içerisindeyiz. Heyecanla çarpan kalplerimiz, birlik ve beraberliğimizin güçlü sesidir. Bu duygu ve düşüncelerle ilk yıldönümümüzün mutluluğunu adına hüküm kurduğumuz milletimizle paylaşıyor; hukukun üstünlüğü idealine yürüyüşümüzde yol arkadaşı olmanın onuruyla “Güçlü ve Güzel Ailemizi” sevgi ve saygıyla selamlıyoruz.“…Değil mi; cephemizin sinesinde iman bir; Sevinme bir, acı bir, gaye aynı, vicdan bir; Değil mi; ortada bir sine çarpıyor, yılmaz, Cihan yıkılsa; emin ol bu cephe sarsılmaz…”YARGIDA BİRLİK DERNEĞİ

Yargıda Birlik Derneği tarafından gönderildi 27 Mart 2016 Pazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *