Yargıda Zaman Yönetimi (SATURN) Çalıştayı yapıldı

23 Kasım 2015 Pazartesi, 20:49

Yargılamada ideal sürelerin tespiti amacıyla Strateji Geliştirme Başkanlığı koordinasyonunda HSYK Başkan Vekili Metin YANDIRMAZ, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yüksel KOCAMAN, Strateji Geliştirme Başkanı Alpaslan AZAPAĞASI ile Adalet Bakanlığı’nın birim amirleri, yargı mensupları ve akademisyenlerin katılımıyla Ankara Hakimevi’nde bir çalıştay düzenlendi.

Strateji Geliştirme Başkanı Alpaslan AZAPAĞASI konuşmasında “Yargılamanın adil olabilmesi için her şeyden önce makul sürede bitirilmesi gerektiğini, ayrıca yargıda zaman yönetimine ilişkin ihtiyaçların tespit edilmesi ve bu ihtiyaçların giderilmesini sağlayacak yeni sistemin 2 ay içinde tüm ülke genelinde hayata geçirilmesinin planlandığını” ifade etti.

Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yüksel KOCAMAN konuşmasında “Tüm dünyada yaşanan ekonomik krize çözüm önerilerinde dahi öne çıkan hususun ‘hukukun üstünlüğü’ olduğunu, yargı süreçlerinin öngörülebilir, hukuki kesinliği sağlayan, tarafsız ve etkin çözümler üreten nitelikte olması gerektiğini” belirtti.

HSYK Başkan Vekili Metin YANDIRMAZ ise konuşmalarında; “Mahkemelerin bağımsız, hesap verebilir ve iyi bir performans göstermesi ile adalete güven arasında doğrudan bir ilişki bulunduğu, her ne kadar bu üç boyutun kendi arasında bir gerilimi var gibi gözükse de mantıklı bir çerçeve içerisinde bağımsızlık güçlendirilirken hesap verebilir bir yargı sisteminin de oluşturulabileceğini” dile getirdi.

Çalıştayın ilk oturumunda Yargıda Zaman Yönetimi (SATURN) projesi kapsamında yapılmış olan çalışmalara ilişkin olarak Strateji Geliştirme Başkanlığı Başkan Yardımcısı Kubilay İNAN tarafından sunum gerçekleştirildi ve Erzurum 3. Asliye Hukuk Mahkemesi hakimi Ahmet KUTLU tarafından da Hukuk Mahkemelerinde Zaman Yönetimi konulu sunumda bulunuldu.

Çalıştayın ikinci oturumunda ise “Hukuk”, “İdari Yargı”, “Ceza” ve “Soruşturma” grubu olmak üzere dört ayrı alt çalışma grubu oluşturularak; gruplarının yapısı ve ihtiyaçları, ilgili dava türleri ve süreçleri, çalışma takviminin oluşturulması konusunda yürütülecek faaliyetler planlandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *

Copyright 2018 - adalet.gen.tr’nin tüm hakları saklıdır. Kod, haber, fotoğraf, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları adalet.gen.tr’ye aittir. adalet.gen.tr sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, fotoğraflar, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 sayılı yasa ile korunmaktadır. Bunlar adalet.gen.tr’nin yazılı izni olmaksızın herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayımlanamaz, izinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. İnternet sitemizdeki bazı haberler, fotoğraflar vb. diğer materyaller hak sahiplerinin hukuki menfaatlerine zarar vermeyecek bir şekilde kaynağından alınmak suretiyle kaynağının belirtilmesine özellikle özen gösterilerek yayımlanmaktadır. Zaman zaman açık internet kaynaklarından alınan haber ve fotoğrafların alındıkları kaynağında hak sahibi belirtilmediğinden bu konuda internet sitemiz sorumlu değildir ancak telif haklarına her daim saygılıdır. Telif haklarına aykırılık durumu söz konusu olduğunda hak sahiplerinin e-posta ile başvuruda bulunmasının akabinde ilgili içerik yayından kaldırılacaktır. İnternet sitemiz kişilik haklarına, düzeltme ve cevap hakkına saygı duyar, mahkeme kararlarını da en kısa sürede uygular.
Copyright © 2018 Adalet.gen.tr - İmtiyaz Sahibi: Okan YILMAZ - www.okanyilmaz.com.tr