100 Soruda Uzlaştırma

Ceza muhakemesinde alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden biri olan ve onarıcı adalet anlayışını da içeren uzlaştırma uygulamalarına dair hazırlanan ve 6763 Sayılı Kanuna ve Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliğine göre güncellenmiş Uzlaştırmacı Sınavına Hazırlananlar için 100 Soruda Uzlaştırma Uzlaştırmacının El Kitabı adlı kitap Seçkin Yayıncılık tarafından yayımlandı.

Bu kitap, yazarların yaptığı 1500’den fazla uzlaştırma müzakereleri sonucunda elde ettikleri izlenim, deneyim ve bilgi birikimi ile yoğrularak hazırlanmıştır.

Uzlaştırmacı olarak hukuk fakülteleri dışında siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat ve maliye mezunlarının da başvurabileceği dikkate alınarak, kitapta öğreti, mevzuat ve yargı kararlarıyla okuyucunun kıymetli vaktini almak yerine, doğrudan bir uzlaştırmacının sınava hazırlanırken veya görevini yaparken ihtiyaç duyacağı pratik, uygulanabilir bilgilere yer verilmiştir. Özellikle başarılı sonuçlar alınan “İzmir uygulaması” da göz önünde bulundurularak, uzlaştırmaya etkinlik kazandıracak pratik çözümler ortaya konmuştur.

Bu çerçevede uzlaştırmacının hakim olması gereken 100 can alıcı soru 12 ana başlık altında tasnif edilmiş, okuyucunun bu sorulara verilen doyurucu yanıtlarla uzlaştırma konusunu hızlı bir şekilde kavraması amaçlanmıştır. Kitabın bu baskısında en son Ekim ayında yapılan mevzuat değişikliği de işlenerek okuyucunun sınava hazırlanırken en güncel bilgilere sahip olması istenmiştir.

Kitap, gerek uzlaştırmacı eğitiminde, gerek eğitimin ardından yapılacak sınavlarda, gerekse uzlaştırmacı olarak göreve başlandığında yararlanılabilecek temel bir başvuru kaynağıdır.

‘100 Soruda Uzlaştırma’ adlı kitabın fiyatı 49,90 TL – Satın almak için tıklayınız

Konu Başlıkları
Uzlaştırmanın Kapsamı ve Koşulları
Uzlaştırmacı – Uzlaşma Teklifi
Uzlaştırma Müzakereleri
Uzlaşma Edimi
Uzlaştırma Raporu
Uzlaştırmacı Ücreti
Çocuklarda Uzlaştırma

Yazarlar
Prof. Dr. Mustafa Ruhan Erdem, Ferda Eser, Pakize Pelin Özşahinli

Kitabın Künyesi
Barkod: 9789750246098
Yayın Tarihi: Aralık 2017
Baskı Sayısı: 3
Ebat: 16×24
Sayfa Sayısı: 352
Yayınevi: Seçkin Yayıncılık
Kapak Türü: Karton Kapaklı
Dili: Türkçe

1 thought on “100 Soruda Uzlaştırma

  1. Muhteşem bir çalışma. Çok emek verilmiş. Akıcı ve anlaşılabilir bir dil kullanılmış. Ancak böyle eseler sayesinde alternatif çözümlerde mesafe kat edilebilir. Hem bilimsel ve hem de el kitabı niteliğinde. Aklıma takılan bir çok soruya net yanıtlar bulabiliyorum. Ayrıca geçen baskıda yer verilen önerilerden gerçekleşenler ile yeni önerilere yer verilmiş olması da sevindirici.. Emeği geçenlere teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.