Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ankara Adliyesi’ne ziyarette bulundu

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ankara Adliyesine ziyarette bulunarak yapımı planlanan yeni adliye binası hakkında bilgi aldı.

Gül, adliye ziyaretinde Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman tarafından karşılandı. Gül, daha sonra yeni adliye binasının yapılacağı toptancı hali ile eski icra daireleri ve mahkemelerinin bulunduğu alanda inceleme yaptı.

İncelemelerinin ardından açıklamalarda bulunan Gül, Ankara Adliyesi’yle ilgili Başkentlilerin çok yoğun bir talebi olduğunu belirtti. Gül “Dağınık yerlerdeki adliyelerin hepsini bir arada toplayacağız. İcra, iş, ceza davaları için başka yere gitmeyecek, vatandaşımız bir yerden hizmeti alacak” dedi. Konunun uzun zamandır Adalet Bakanlığının gündeminde olduğunu hatırlatan Gül şunları söyledi:

“Mevcut adliye binasının yetersiz. Farklı yerlerde, farklı birtakım binalarda birtakım hizmetler veriliyor ama bu, vatandaşlarımızın hizmeti çok iyi almasını engelliyordu. Hakim ve savcılarımız için çok iyi olmayan koşullarda hizmetler veriliyordu. Çok yakında, inşallah Ankaralılara, hakimlerimize, savcılarımıza, hemşerilerimize, vatandaşlarımıza konuyla ilgili bir somut neticeyi bildireceğiz. Bunun için toplantılarımızı da yapıyoruz. En kısa zamanda bu sorunun çözümü noktasında bir kararı nihayete erdireceğiz ve kazmayı vuracağız. Milletvekillerimiz ve tüm teşkilatlarımız bu sonucu bekliyorlar, inşallah yoğun bir şekilde buna çalışacağız. Şu anda Ankara’da 6 yerde adliye hizmeti veriliyor. Bir vatandaşımız bir sorunu olduğunda bir başka adliyeye, başka sorunu olduğunda farklı yere gidiyordu. Avukatlarımız neredeyse 10 parçaya ayrılmak zorundalar, hakim ve savcılarımız da öyle. Biz adliye hizmetlerini bir merkezde mümkünse toplamak için bir gayret gösteriyoruz. Bunun neticesini almaya çalışacağız.”

“İkinci bir adliyenin yapılması da düşünülebilir. En iyi hizmeti verecekleri yerin neresi olacağını Ankaralılara duyuracağız. Dağınık yerlerdeki adliyelerin hepsini bir arada toplayacağız. İcra, iş, ceza davaları için başka yere gitmeyecek, vatandaşımız bir yerden hizmeti alacak.”

Ziyarette Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek ve müsteşar yardımcıları da hazır bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.