Adalet Bakanlığı, bilişim alanında 3 ödül birden aldı

Adalet Bakanlığı’nın 3 projesi International Data Corporation (IDC) tarafından düzenlenen IDC Türkiye Kamu Teknoloji Ödülleri zirvesinde ödül aldı.

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nca yürütülen Hükümlü- Hükümözlü Nakil Sistemi (HÜNSİS) Projesi En İyi İş Etkinleştirme Projesi kategorisinde büyük ödülü alırken, En İyi İnovasyon Projesi kategorisinde Adli Veri Bankası Projesi ile ikincilik, UYAP Kurum Portal Bilgi Sistemi Projesi ile de üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Ödülleri, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı adına Bilgi İşlem Dairesi Başkanı İdris Ünal aldı.

CTE NAKİLLERİ ELEKTRONİK ORTAMDA

Bakanlık, geçen yıl hükümlü ve hüküm özlülerin cezaevleri arasındaki nakil işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi için Hükümlü-Hükümözlü Nakil Sistemi (HÜNSİS) Projesi’ni uygulamaya geçirdi. Proje kapsamında nakillerle ilgili işlemler, elektronik ortama taşındı. Böylece, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğündeki iş yoğunluğu ile işlemler sırasındaki zaman kaybının önlenmesi sağlandı.

TİCARİ ŞİRKETLERE UYAP HİZMETİ

Kamu ve özel şirketlerin, internet üzerinden kurumlarıyla ilgili dava, icra ve iflas dosyalarını takip etmeleri amacıyla Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) Kurum Portal Bilgi Sistemi kuruldu. Uygulamayla, şirket yetkilileri, mahkemelerin bulunduğu illere gitmeden dava dosyalarına ve dosyalarda yapılan işlemlere elektronik ortamdan ulaşabildi. Bugüne kadar 974 şirket ve 260 kamu kurumu UYAP Kurum Portal Bilgi Sistemini kullandı.

ADLİ GOOGLE İLE SUÇ HARİTASI ÇIKARTILDI

Adalet Bakanlığı, suç türleri, fail profilleri, hakim ve savcı performansları gibi bilgileri içeren, suçun önlenmesine yönelik çalışmalara rehberlik yapacak olan “Adli Veri Bankası”nı bu yılın ocak ayında kullanıma sundu. Adaletin Google’u olarak adlandırılan veri bankasıyla, Türkiye’nin suç haritasının çıkarılmasına imkan verildi. Adli Veri Bankasında yer alan istatistiklerden faydalanılarak suçun önlenmesine yönelik çalışmaların gerçekleştirilmesi amaçlandı.

Yılın En İyi İş Etkinleştirme Projesi
Best Business Enablement Project of the Year

Birincilik Ödülü, “Hükümlü – Hükümözlü Nakil Sistemi (HÜNSİS)” Projesi

Yılın En İyi İnovasyon Projesi
Best Innovation Project of the Year

İkincilik Ödülü, “Adli Veri Bankası” Projesi

Yılın En İyi İnovasyon Projesi
Best Innovation Project of the Year

Üçüncülük Ödülü, “Kurum Portal Bilgi Sistemi”

Kaynak: Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.