İlk arabulucuların sertifikaları verildi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ arabuluculuk eğitimini tamamlayanlara sertifikalarını dağıttı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ arabuluculuk müessesesinin kaybedeni olmayan bir sistem olduğuna dikkat çekerek, “Arabuluculuk toplumsal barışa, ticari barışa, işçi ile işveren arasındaki barışa, komşular arasındaki barışa katkı sağlamaktadır” dedi.

22 Haziran 2012 tarihinde Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu’nun yürürlüğe girmesinden sonra eğitimlerini tamamlayıp sınavlarda başarı gösteren 1004 arabulucu düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Adalet Bakanlığı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen sertifika törenine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende bir konuşma yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Birleşmiş Milletler verilerine göre Arabuluculuk sistemi 160 ülkeden fazla ülkede uygulanan bir sistemdir. Bu sistem ABD ‘de 50 yıldır, Avrupa ülkelerinde 40 yıldır uygulanmaktadır. Esasında, özünde uzlaşma kültürü olan Türk toplumu açısından geçmişte uygulanan bir sistemdir. Arabuluculuk komşular arasında, esnaflar arasında, işçi işveren arasındaki uzlaşma kültürü yaygındır. Ahilik teşkilatı 800 yılından başlamak üzere esnaflarımız arasında barışı sağlamıştır” dedi.

“ARABULUCULUK KAYBEDENİ OLMAYAN BİR ÇÖZÜM YOLUDUR”

Arabuluculuk sayesinde zamandan ve dava masrafından önemli ölçüde tasarruf etmenin mümkün olabileceğini ifade eden Bozdağ, “Arabuluculuk toplumsal barışa, ticari barışa, işçi ile işveren arasındaki barışa, komşular arasındaki barışa katkı sağlamaktadır. Bugün burada Türkiye’nin ilk arabuluculuğuna sertifikalarını vermekten büyük sevinç duymaktayım” dedi.

Törenin ardından Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen arabuluculara sertifikalarını Adalet Bakanı Bekir Bozdağ verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.