İzmir İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı Açıldı

Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen İzmir İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı 11 Kasım 2015 Çarşamba günü İzmir Gündoğdu Meydanı’nda açıldı.

Açılışa, İzmir Valisi Mustafa TOPRAK, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz YILDIRIM, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa DOĞRU, daire başkanları, ceza infaz kurumlarında ve denetimli serbestlik müdürlüklerinde görevli müdürler ve personel ile çok sayıda davetli katıldı.

Genel Müdürü Enis Yavuz YILDIRIM yaptığı açılış konuşmasında; infazın temel amacının, hükümlü ve tutukluyu belli bir yerde tutma anlayışının çok ötesinde olduğunu, hükümlü ve tutukluyu topluma tekrar kazandırmayı hedeflediklerini, bu kapsamda ceza infaz sisteminin insan odaklı, ceza infaz kurumlarından salıverilecek bireyleri toplum içerisinde yaşamaya hazırlamayı hedefleyen, bu bireyleri yeniden suça yönelmesini önlemek için her türlü eğitim ve psiko-sosyal destek veren sistem olduğunu, bu hedefi gerçekleştirmek üzere gerek Milli Eğitim Bakanlığı, gerekse üniversitelerle yapılan işbirlikleri sonucunda okuma-yazma eğitiminden lisans ve lisans üstüne kadar her kademede eğitim imkanı sağlandığını belirtti. Ayrıca ceza infaz kurumlarında geçen yıl ilköğretim, ortaöğretim çalışmalarının dışında iki yıllık yüksek öğrenime 900, dört yıllık yüksek öğrenime 233 hükümlünün devam ettiğini, 45 hükümlünün yüksek lisans, 4 hükümlünün de doktora çalışmalarına katıldığını, bu anlamda ceza infaz kurumlarının okul işlevi gördüğünü, geçen yıl ceza ve infaz kurumlarında 68 bin 374 hükümlü ve tutuklunun mesleki eğitim çalışmalarına katıldığını söyledi. Genel Müdür Yıldırım konuşmasında bu rakamın, 68 bin 374 hükümlü ve tutuklunun sosyal hayata bir meslek sahibi olarak hazırlandıklarını ifade eden bir rakam olduğunu vurguladı.

11-18 Kasım tarihleri arasında ziyaret edilebilecek fuara, 73 farklı ceza infaz kurumunda bulunan hükümlü ve tutuklular tarafından üretilen ürünlerin sergileneceği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.