Trabzon, E-Adalet Sempozyumuna ev sahipliği yapacak

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından 20-21 Nisan 2016 tarihleri arasında Trabzon’da ulusal “E-Adalet Uygulamaları, UYAP ve SEGBİS” sempozyumu yapılacak.

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından ulusal çapta ilk defa Trabzon’da Hilton Garden Inn adlı otelde düzenlenecek olan “E-Adalet Uygulamaları, UYAP ve SEGBİS” sempozyumuna Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, Bakanlık Bürokratları, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Daire Başkanı ve üyeleri ile Türkiye’nin birçok ilinde görev yapan Cumhuriyet Başsavcıları, Mahkeme Başkanları ve Adalet Komisyonu Başkanlarının katılacağı öğrenildi.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu, “E-Adalet Uygulamaları, UYAP ve SEGBİS sempozyumunun, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarih, kültür, sanat ve spor kenti olan Trabzonumuzda gerçekleştirilmesine fırsat veren Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ Beye müteşekkiriz. 2006 yılında ülkemizde yaygınlaştırma çalışmalarına başlanan UYAP, Adalet Bakanlığı birimleri ile taşra teşkilatı olan adliyelerde ve ceza infaz kurumlarında kullanılmakta olup, ilk etapta proje olarak geliştirilmiş ve geçen süreç içerisinde bir proje halinden çıkarak Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) adıyla ülkemizin e-devlet stratejisinin e-adalet ayağını oluşturmuştur. UYAP sayesinde tüm belgeler elektronik ortamda tek bir yerde tutulmakta, bu bilgi ve belgelerde doğruluk ve tutarlılık sağlanmakta, merkezi yapı ve dahili entegrasyon ile veriler bir kez girilerek, aynı verinin yeniden girilmesine gerek kalmamaktadır. Sistem içinde veriler tek yerde tutulduğundan eksiksiz, doğru ve güncel veriye, ihtiyacı olan Hakim, Cumhuriyet Savcısı ve diğer yargı personeli tarafından yetki dahilinde anında ulaşılabilmektedir.” dedi.

TOZLU RAF VE DOSYA YIĞINI DEVRİ BİTTİ, KAĞITSIZ ADLİYE DEVRİ BAŞLADI
Başsavcı Kutanoğlu; “UYAP, davaların en az giderle ve mümkün olan süratle sonuçlandırılmasını sağlamakta, tozlu raf ve dosya yığını devrini bitirmektedir. UYAP ile yargı sistemi içindeki birimler arasında yazışmalar, kâğıtsız ofis mantığında elektronik ortamda hızlı bir şekilde yapılabilmekte ve hazırlanan belgeler elektronik imza kullanılarak değiştirilemez bir hale dönüştürülmekte ve veri doğruluğu sağlanmaktadır. UYAP sayesinde, idarî ve yargısal süreçte mükerrer yapılan işlemlerle gereksiz uygulamaları, ara süreçleri ortadan kaldırmakta, sürat ve kolaylıklar sağlayarak, iş yoğunluğunu azaltmakta ve personel açığından kaynaklanan sıkıntıları en aza indirgeyerek, posta ve kırtasiye gibi masraflardan tasarruf sağlanmaktadır. Elektronik ortamda haberleşme sayesinde haftalarca süren ve posta yoluyla yapılan yazışmalar bir iki saniyede yapılabilmektedir.” açıklamasında bulundu.

UYAP SAYESİNDE 7 BİN 837 ÇAM AĞACI KURTARILDI

Başsavcı Kutanoğlu açıklamasının devamında; “UYAP, çevreci özelliğiyle bir yılda 7 bin 837 çam ağacının kesilerek kağıt olmasını engelledi. Böylece 32 bin metrekarelik tahrip olan alanın kurtarılmasını sağlayan UYAP ile bir yılda 1 milyon 890 bin kilovatsaat elektrik ve 15 bin ton su tasarrufu yapıldı. UYAP, ayrıca 124 ton atık gazın atmosfere salınmasını da engelledi. UYAP; 2004, 2005 ve 2008 yıllarında e-TR Büyük Ödülünü almış, Avrupa Birliği Komisyonu ve Avrupa Konseyi’nin “Adaletin Kristal Terazisi” yarışmasında ikinci olmuş, Birleşmiş Milletler Kamu Hizmetleri Ödüllerinden ikisi UYAP’a verilmiştir. Ayrıca, UYAP önde gelen uluslararası bilişim örgütlerinin de dikkatini çekerek Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi (WSIS) ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından yılın e-devlet projesi kategorisinde “e-National Judicial System” ödülüne aday gösterilmiştir.” beyanında bulundu.

SES VE GÖRÜNTÜ BİLİŞİM SİSTEMİ (SEGBİS) İLE YARGIDA DEVRİM YAPILDI

21. yüzyılın getirdiği teknolojik imkanları kullanarak; soruşturma ve kovuşturma aşamasında Cumhuriyet savcısı, hâkim veya mahkemece dinlenilmesine gerek görülen kişilerin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) kullanılarak dinlenilmesi, kayda alınması, saklanmasının sağlandığını, yargı çevresi dışında bulunan ya da mahkeme de hazır bulunamayan kişilerin video konferans ile bu şekilde dinlendiği ve ifadelerinin alındığını, SEGBİS’in hayata geçmesiyle, ülkemizin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasında belirtilen “makul sürede hâkim önüne çıkarılma”, 6 ncı maddesinin birinci fıkrasında belirtilen “kendisine yöneltilen suçlamalar konusunda karar verecek olan mahkeme önünde makul sürede yargılanma” ilkeleri doğrultusunda insan hakları ihlallerinin önleneceği; dolayısıyla, ülkemizin maddî ve manevî tazminata mahkûm edilmesinin bu suretle önüne geçileceğinin düşünüldüğünü belirten Başsavcı Kutanoğlu; UYAP ve SEGBİS ile adalet hizmetlerinden yararlanan vatandaş ve avukatlara teknolojinin tüm imkanlarının sunulduğunu ve yargıda devrim yapıldığını belirtti.

VATANDAŞ, AVUKAT VE BİLİRKİŞİ PORTALLARI İLE ADLİYEYE UZAKTAN ERİŞİM

Vatandaşların UYAP Vatandaş Portalı sayesinde dosyalarındaki gelişmelerden en kısa zamanda haberdar olduğunu, fiziki ortamda incelenen dosyanın içerisinde bulunan tüm evrakların içeriğini, safahat bilgilerini ayrıntılarıyla elektronik ortamda inceleyebildiğini, avukatların UYAP Avukat Portalı sayesinde dava ve icra takibi (e-takip) açabildiğini, yetkileri dâhilinde sistemdeki vekâleti bulunan açık ve kapalı dosyalarını inceleyebildiklerini dava dosyalarından suret alabildiklerini ve elektronik imza ile sistemdeki dava dosyalarına evrak (mazeret, cevap, vekalet vs.) gönderebildiklerini, duruşma günlerini sorgulayarak, yeni dava dosyası açabilmekte, on-line harç ve masraf ödeyebildiklerini belirten Başsavcı Kutanoğlu, UYAP Bilirkişi Portalı ile de yargıda bilirkişi olarak görev alan kişilerin adliyeye gitmeden dosyaları ile ilgili işlemlerini elektronik ortamda takip edebildiklerini, bilirkişilerin rapor ve ek raporlarını kısa zaman içerisinde mahkemeye sistem üzerinden sunabildiklerini belirterek bu portallar sayesinde adliyelere uzaktan erişimin mümkün kılındığını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir