Türkiye’de Denetimli Serbestlik 10. Yıl Sempozyumu başladı

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek’in katılımıyla Türkiye’de Denetimli Serbestlik 10. Yıl Sempozyumu’nun açılış oturumu düzenlendi.

Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde bu yıl 10’uncusu düzenlenen Türkiye’de Denetimli Serbestlik Uluslararası Sempozyumu’na Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, Küçükçekmece Başsavcısı Ali Doğan, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Avrupa Denetimli Serbestlik Konfederasyonu (CEP) Yönetim Kurulu Üyesi Gerry McNally, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Sözüer ve çok sayıda katılımcı katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, denetimli serbestlik alanındaki uygulamaların hem zor hem de risk oluşturduğunu ve suç işlemiş bireylerin cezalarını ceza infaz kurumlarında değil , aile ve sosyal ortamlardan kopmadan toplum içerisinde çektiğini anlattı.

Denetimli serbestlik içinde bulunan kişilerin denetim ve takiplerinin belli bir program dahilinde titizlikle yerine getirilmesi gerektirdiğini vurgulayan Adalet Bakanlığı Müsteşarı İpek, 137 merkezde faaliyet gösteren Denetimli Serbestlik Müdürlüklerinin ceza infaz kurumlarına paralel olarak fiziki altyapılarının güçlendirildiğini söyledi.

Denetimli serbestlik uygulamasının başladığı 2005’ten bu yana azımsanmayacak mesafeler alındığını anlatan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, “Uygulamanın birinci yılında 7 bin 185 olan karar sayısının, bugün yaklaşık 500 binlere ulaştığını, bu artışın gelinen noktayı görme açısından önemli olduğunu söyledi.

Türkiye’nin CEP çatısında bulunmasının Avrupa’ya da katkı sağlayacağını belirten Avrupa Denetimli Serbestlik Konfederasyonu (CEP) Yönetim Kurulu Üyesi Gerry McNally, “Araştırmalar çok önemli. Hizmetlerimizi geliştirmek için canlı kalmalı ve geliştirmeye açık sistemler üretmeliyiz. CEP, önemli kurumlarla birlikte çalışıyor. Proje ortaklıklarıyla ülkeler arasında çalışmalar yürütülüyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir