UYAP, WSIS 2018 ödüllerine aday gösterildi

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nca hazırlanan ve adalet teşkilatında kullanılmakta olan ‘UYAP Arabuluculuk Portalı’ ile ‘Hükümlü-Hüküm Özlü Nakil Sistemi (HÜNSİS)’ , WSIS 2018 ödüllerine aday gösterildi.

WSIS (Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi) Forumu 2018 çerçevesinde düzenlenen yarışmaya Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı iki projeyle katıldı.

Hukuki uyuşmazlıklara alternatif bir çözüm yolu olarak getirilen arabuluculuk kurumuna ilişkin olarak hazırlanan ‘Arabuluculuk Portalı’ e-devlet kategorisinden aday gösterildi.

Hükümlü ve hüküm özlülerin (hükmen tutuklu) cezaevleri arasındaki nakil işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi için hazırlanan ‘Hükümlü-Hüküm Özlü Nakil Sistemi (HÜNSİS)’ ise kurumsal hedeflere katkı sağlama kategorisinden aday gösterildi.

WSIS 2018 ödülleri için, 18 Şubat 2018 tarihine kadar http://www.itu.int/net4/wsis/prizes/2018 internet adresinden oy kullanılabileceği öğrenilirken, 19-23 Mart 2018 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre şehrinde düzenlenecek olan ödül töreninde kazanan projelerin açıklanacağı ifade edildi.

WSIS NEDİR ?

Ülkelerdeki bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimini ve gelişmekte olan ülkelerin bilişim alt yapılarını iyileştirmeye teşvik eden WSIS (Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi), uluslararası organizasyonların üst düzey temsilcileri ve 175 ülkeden yaklaşık 11.000 katılımcıdan oluşmakta olup, kapsayıcı ve kalkınma odaklı, herkesin bilgi oluşturabildiği ve paylaşabildiği bir organizasyon haline geldi.

ÖZEL HABER // ADALET.GEN.TR

*Bu haber kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir