Dava dosyamı internetten nasıl incelerim?

UYAP Vatandaş Portal aracılığıyla internet üzerinden dava dosyalarınızın içeriğini incelemek ve evrak örneği almak artık mümkün.

Bunun için E-Devlet şifresi sahibi olmanız gerekiyor. E-Devlet şifrenizi en yakın PTT birimine giderek temin edebilirsiniz.

UYAP VATANDAŞ PORTAL NEDİR?

Vatandaşların yargıya elektronik ortamda daha hızlı erişmeleri, yargı hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanmaları hedefiyle UYAP Vatandaş Portal geliştirilmiştir. Vatandaşlar Türkiye genelindeki tüm Adli ve İdari Yargı birimleri ile İcra Dairelerinde tarafı oldukları dava ve takiplere elektronik ortamda internet üzerinden erişebilmektedirler. Erişim sağladıkları dosyaların evraklarını da elektronik ortamda görebilmektedirler. Bu işlemlerin tümü https://vatandas.uyap.gov.tr adresine T.C. Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresiyle girilerek yapılabilmektedir.

UYAP VATANDAŞ PORTAL’ın avantajları nelerdir ?

  • Vatandaşlar Türkiye genelinde taraf oldukları tüm dosyalara e-Devlet şifresiyle erişerek dosya içeriğindeki tüm evrakları inceleyebilir ve indirebilirler.
  • Duruşma zabıtlarına ve kararlara ulaşabilirler.
  • E-imza veya mobil imza alıp kullanarak adliyeye gitmeden internet üzerinden dosyalarına dilekçe gönderebilirler.

(Soruşturma dosyaları gizli olduğu için UYAP Vatandaş Portal’da yer almamaktadır.)

Dava dosyamı internetten nasıl incelerim? İşte yöntemi…

Öncelikle; https://vatandas.uyap.gov.tr adresine girilir. Akabinde ‘Giriş Seçenekleri’ butonuna tıklanır.

*Google Chrome’dan giriş yapılması tavsiye olunur.

‘E-Şifre Aracılığıyla Giriş’ butonuna tıklanır.

‘T.C. Kimlik No’ ve ‘e-Devlet Şifresi’ alanları doldurularak ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklanır.

Sol menüde yer alan ‘Dosya Sorgulama’ butonuna tıklanır.

‘Yargı Türü’ başlığından sorgulanmak istenen dosyanın yargı türü (Ceza, Hukuk, İcra, İdari Yargı vb.) seçilir. Sonrasında, ‘Mahkeme’ alanından ‘Tümü’ veya istenilen mahkemenin adı seçilir. Akabinde ‘Dosya Sorgula’ butonuna tıklanır.

İçeriği görüntülenmek istenilen dosya tabloda bulunarak ilgili satırında sağ kısımda yer alan ‘Dosya Görüntüle’ butonuna tıklanır.

Açılan panelden, dosya içeriğindeki evrakları incelemek için ‘Evrak’ butonuna tıklanır.

Dosyaya son gelen evrakları görmek için Dosyaya Eklenen Son 20 Evrak’ başlığının solundaki ‘+’ butonuna tıklanarak detayı açılır. Sonrasında incelenecek evrakın üzerine tıklanarak akabinde ‘Görüntüle’ butonuna tıklanır. 

Dosya içeriğindeki tüm evraklar, sistem tarafından aşamalarına göre ana gruplar halinde listelenmektedir. İncelenmek istenilen evrakın bulunduğu dosya grubunun solundaki ‘+’ butonuna tıklanarak detayı açılır. Sonrasında evrak türünün solunda bulunan ‘+’ butonuna tıklanarak o türdeki evraklar listelenir. İncelenecek evrakın üzerine tıklanarak akabinde ‘Görüntüle’ butonuna tıklanır.

Google Chrome’da pop-up (açılır pencereler) engelli olacağından ötürü evrakın görüntülenebilmesi için açılır pencerelere izin verilir. Diğer internet tarayıcılarında da benzer şekilde izin verilmelidir.

Pop-up (açılır pencereler) izinli olduğu müddetçe dosya içeriğindeki tüm evraklar incelenebilmektedir.


* Bu haberin tüm hakları saklı olup, Adalet.gen.tr’ye aittir. Haber ve ekleri izin alınmadan kullanılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.