SEGBİS ile VERASET sistemi, 13. eTR ödüllerinde finale kaldı

08 Nisan 2016 Cuma, 15:00

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nın geliştiriciliğini yaptığı ve UYAP’a bağlı olarak çalışan SEGBİS ile VERASET sistemi 13. eTR ödüllerinde finale kaldı ancak dereceye giremedi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda düzenlenen 13. eTR Ödülleri’nde, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nın geliştiriciliğini yaptığı, SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi ile Veraset Sistemi finale kaldı. 13 eTR ödüllerine “Kamudan Vatandaşa eHizmetler” kategorisinde katılım sağlayan ve finale kalan Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, finale kalan projelerin jüri tarafından oylanması sonucunda her iki projesiyle de ödüle hak kazanamadı.

SEGBİS NEDİR ?
Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile yargı çevresi dışında bulunan ya da mahkemede hazır bulunamayan kişilerin video konferans ile dinlenmesi ve ifadelerinin kayıt altına alınması sağlanmaktadır. SEGBİS ile hem ifade alma ve sorgu işlemleri hem de duruşmalar video ile kayıt altına alınabilmektedir. SEGBİS’in hayata geçmesiyle, ülkemizin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 5. maddesinin üçüncü fıkrasında belirtilen “makul sürede hâkim önüne çıkarılma”, 6. maddesinin birinci fıkrasında belirtilen “kendisine yöneltilen suçlamalar konusunda karar verecek olan mahkeme önünde makul sürede yargılanma” ilkeleri doğrultusunda insan hakları ihlallerinin önleneceği; dolayısıyla, ülkemizin maddi ve manevi tazminata mahkûm edilmesinin bu suretle önüne geçileceği düşünülmektedir.

VERASET SİSTEMİ NEDİR ?
VERASET sistemi (Mirasçılık Belgesinin Elektronik Ortamda Hazırlanması Projesi) ile Türkiye’de 06.03.2015 tarihi itibari ile yargılama süresi en fazla bir gün içerisinde bitirilebilmekte, dosya bazlı düşünüldüğünde ise bu işlem birkaç dakikalık bir süre içerisinde yapılabilmektedir. Sistem otomatik olarak Miras Bırakanın Mirasçılarının paylarını “ Mirasın Reddi/Mirastan Feragat” işlemlerini de göz önünde tutarak otomatik olarak hesaplayarak tablo halinde listelemekte, Soy Ağacı Şemasını görsel olarak detaylandırarak ekranlara yansıtmaktadır. Miras payları, sistem tarafından karar şablonuna gerekçe ve hüküm kurularak herhangi bir başka işlem yapmaksızın otomatik olarak hata olasılığı olmaksızın yansıtılabilmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *

Copyright 2018 - adalet.gen.tr’nin tüm hakları saklıdır. Kod, haber, fotoğraf, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları adalet.gen.tr’ye aittir. adalet.gen.tr sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, fotoğraflar, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 sayılı yasa ile korunmaktadır. Bunlar adalet.gen.tr’nin yazılı izni olmaksızın herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayımlanamaz, izinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. İnternet sitemizdeki bazı haberler, fotoğraflar vb. diğer materyaller hak sahiplerinin hukuki menfaatlerine zarar vermeyecek bir şekilde kaynağından alınmak suretiyle kaynağının belirtilmesine özellikle özen gösterilerek yayımlanmaktadır. Zaman zaman açık internet kaynaklarından alınan haber ve fotoğrafların alındıkları kaynağında hak sahibi belirtilmediğinden bu konuda internet sitemiz sorumlu değildir ancak telif haklarına her daim saygılıdır. Telif haklarına aykırılık durumu söz konusu olduğunda hak sahiplerinin e-posta ile başvuruda bulunmasının akabinde ilgili içerik yayından kaldırılacaktır. İnternet sitemiz kişilik haklarına, düzeltme ve cevap hakkına saygı duyar, mahkeme kararlarını da en kısa sürede uygular.
Copyright © 2018 Adalet.gen.tr - İmtiyaz Sahibi: Okan YILMAZ - www.okanyilmaz.com.tr