SEGBİS ile VERASET sistemi, 13. eTR ödüllerinde finale kaldı

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nın geliştiriciliğini yaptığı ve UYAP’a bağlı olarak çalışan SEGBİS ile VERASET sistemi 13. eTR ödüllerinde finale kaldı ancak dereceye giremedi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda düzenlenen 13. eTR Ödülleri’nde, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nın geliştiriciliğini yaptığı, SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi ile Veraset Sistemi finale kaldı. 13 eTR ödüllerine “Kamudan Vatandaşa eHizmetler” kategorisinde katılım sağlayan ve finale kalan Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, finale kalan projelerin jüri tarafından oylanması sonucunda her iki projesiyle de ödüle hak kazanamadı.

SEGBİS NEDİR ?
Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile yargı çevresi dışında bulunan ya da mahkemede hazır bulunamayan kişilerin video konferans ile dinlenmesi ve ifadelerinin kayıt altına alınması sağlanmaktadır. SEGBİS ile hem ifade alma ve sorgu işlemleri hem de duruşmalar video ile kayıt altına alınabilmektedir. SEGBİS’in hayata geçmesiyle, ülkemizin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 5. maddesinin üçüncü fıkrasında belirtilen “makul sürede hâkim önüne çıkarılma”, 6. maddesinin birinci fıkrasında belirtilen “kendisine yöneltilen suçlamalar konusunda karar verecek olan mahkeme önünde makul sürede yargılanma” ilkeleri doğrultusunda insan hakları ihlallerinin önleneceği; dolayısıyla, ülkemizin maddi ve manevi tazminata mahkûm edilmesinin bu suretle önüne geçileceği düşünülmektedir.

VERASET SİSTEMİ NEDİR ?
VERASET sistemi (Mirasçılık Belgesinin Elektronik Ortamda Hazırlanması Projesi) ile Türkiye’de 06.03.2015 tarihi itibari ile yargılama süresi en fazla bir gün içerisinde bitirilebilmekte, dosya bazlı düşünüldüğünde ise bu işlem birkaç dakikalık bir süre içerisinde yapılabilmektedir. Sistem otomatik olarak Miras Bırakanın Mirasçılarının paylarını “ Mirasın Reddi/Mirastan Feragat” işlemlerini de göz önünde tutarak otomatik olarak hesaplayarak tablo halinde listelemekte, Soy Ağacı Şemasını görsel olarak detaylandırarak ekranlara yansıtmaktadır. Miras payları, sistem tarafından karar şablonuna gerekçe ve hüküm kurularak herhangi bir başka işlem yapmaksızın otomatik olarak hata olasılığı olmaksızın yansıtılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *