Adalet Bakanlığından avukatlara özel mobil uygulama: CELSE (Mobil Avukat Bilgi Sistemi)

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, avukatların duruşmalarının tarih ve saatlerini anlık olarak takip edebilecekleri mobil uygulama CELSE’yi Afyonkarahisar’da tanıttı.

Afyonkarahisar’da 5 Nisan Avukatlar Günü kapsamında Baro tarafından düzenlenen programa katılan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, avukatlara dava takibinde büyük kolaylık sağlayacak Celse uygulamasını anlattı. Avukatların akıllı telefonları üzerinden davalarını takip edebilecekleri uygulamanın büyük kolaylık sağlayacağını belirten Bakan Gül, uygulamanın avukatlara hayırlı olması temennisinde bulunarak, uygulamayı başlattı.

Adalet Bakanı Gül, uygulamanın tanıtımında yaptığı konuşmada, “Duruşmalar Celse uygulaması ile avukatlarımız tarafından rahatlıkla takip edilecektir. Bugünden itibaren tüm Türkiye’de avukat arkadaşlarımızın duruşmalarını takip edecekleri celse uygulamasını başlatmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu uygulama ile avukat arkadaşlarımız cep telefonlarından uygulamayı açarak, duruşmalarının bilgilerine ulaşabilecekler. Celse programı tüm avukat arkadaşlarımıza hayırlı olsun.” dedi.

BAKAN GÜL’ÜN TALİMATIYLA HAZIRLANDI

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün talimatıyla,Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından, avukatların duruşmalarını anlık olarak takip etmeleri amacıyla mobil uygulama çalışması başlatıldı. Bakanlık personelinin geliştirdiği programla, avukatlar için özel hazırlanan ve Ulusal Yargı Bilişim Sistemi (UYAP) ile uyumlu “Celse” adı verilen uygulama kullanıma sunuldu.

ÜCRETSİZ İNDİRİLECEK

Celse uygulaması, İOS ve Android işletim sistemi bulunan telefonlara ücretsiz indirilebilecek. Avukatlar, UYAP’taki Avukat Portal üzerinden oluşturacakları şifrelerle uygulamaya giriş yapabilecek.

Avukatlar, vekili oldukları davalara ilişkin tüm duruşmaların günlük, haftalık ve aylık olarak tarih ve saat bilgilerine ulaşacak.

Uygulamayla, duruşmalara ait mahkeme ve dosya kapak bilgilerine de erişim sağlanacak. Öte yandan avukatlar, mahkemelerin duruşma bilgilerini de takip edebilecek. Uygulamayla, hangi mahkemede hangi duruşmanın olduğuna yönelik bilgiler görülebilecek.

Celse uygulamasıyla, avukatlar, kendi duruşmalarının hangi sürede başlayabileceğine yönelik bilgilere de erişim sağlayabilecek. Böylece, avukatlar duruşmaları anlık olarak takip ederek, duruşmalarına gecikmeden, zamanında katılabilecek. Geliştirilecek uygulamaya “duruşma alarmı” bölümü de eklenecek. Bu bölüm sayesinde de avukatlara günlük duruşma bilgileri iletilecek.

Uygulamanın faaliyete geçirildiği ilk günde, şu ana kadar yaklaşık bin 500 avukat uygulamayı cep telefonuna indirerek kullanmaya başladı.

Android İndirme Linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.adalet&hl=tr

IOS İndirme Linki: https://itunes.apple.com/tr/app/celse/id1367444003?mt=8

Kaynak: Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *