Alternatif Çözümler Daire Başkanlığınca, uzlaştırmacı sınavına ilişkin bir duyuru yayımlandı

25 Aralık 2017 Pazartesi, 16:50

Alternatif Çözümler Daire Başkanlığınca, uzlaştırmacı sınavına ilişkin bir duyuru yayımlandı.

Yayımlanan duyuruda; uzlaştırmacı sınavı ile ilgili belgeler hakkında bilgi verilirken, bu belgelerden mezuniyet belgesinin e-devlet’ten alınabileceği, e-devletten alınan mezuniyet belgesinin onaylatılmasına gerek bulunmadığı hususuna da yer verildi.

Yayımlanan duyurunun tam metni şu şekilde:

Uzlaştırmacı sınavına başvuru ile ilgili aşağıda belirtilen hususlarda açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur;

1) Yapılan başvurularda; istenen başvuru evraklarından birinin eksik olması halinde, Daire Başkanlığımız tarafından, sınav başvurusunun yapıldığı UYAP Uzlaştırmacı Portal üzerinden tüm evraklar iade edilmektedir. Bu durumda adayların diğer belgelerinde herhangi bir işlem yapmadan, sadece eksik veya hatalı olması nedeniyle iade edilen evraktaki hata veya eksiği giderip, ilgili evrakı taratıp tekrar göndermesi gerekmektedir.

2) Transkriptlerin okunaklı olması yeterli olup, onaylı olması gerekmemektedir. Adayların sisteme taradığı transkripti ve diğer tüm belgeleri, taradıktan sonra okunaklı olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir.

3) Adli sicil kayıtları Daire Başkanlığımızca sistemden alınabildiği için, adayların adli sicil kayıtlarını göndermelerine gerek bulunmamaktadır.

4) Mezuniyet belgesi e-Devlet’ten alınarak gönderilebilecek olup, e-Devlet’ten alınan karekodlu mezuniyet belgesinin onaylatılmasına gerek bulunmamaktadır.

5) Belli tarihe kadar olan diploma bilgilerinin bir kısmının Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan bir sistemle bugün itibariyle “YÖKSİS”ten sorgulaması yapılabildiğinden, diploma aslı veya fotokopisi onaysız olarak taratılmak suretiyle gönderilebilecektir.

DUYURULUR

Kaynak: http://alternatifcozumler.adalet.gov.tr/sayfalar/duyurular-etkinlikler/kamuoyu/KAMUOYU.pdf

Yorum

  1. RECEP GÜRKAN KARAKAŞ

    26 Aralık 2017 at 02:04

    Sayın Yetkili;
    Duyurunun 5. Maddedeki “Belli tarihe kadar olan” ifadesinden hangi tarihin kastedildiğini anlayabilen var mı? Bu konuda tekrar bir açıklama yapılması gerektiği düşüncesindeyim. çünkü kim hangi tarihi esas alacağını bilemeyecek ve tekrar kaos başlayacaktır. Bir de aynı maddede yer alan “bir kısmının” ifadesine takıldım. “kalan kısmı” ne olacak? Bu “bir kısmı” kimleri kapsıyor? Bu tür açıklamaların tereddütlere yol açmayacak netlikte ve yeni sorular/sorunlar ortaya çıkarmayacak biçimde olması gerektiğine inanıyorum. (Benim aklımda bir “2003 yılı” kalmış ama emin değilim. Nereden kaldığını da hatırlayamadım. Bilen varsa lütfen kaynağı açıklamak suretiyle lütfen teyit edilmesini arz ederim.
    Saygılarımla

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *

Copyright 2018 - adalet.gen.tr’nin tüm hakları saklıdır. Kod, haber, fotoğraf, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları adalet.gen.tr’ye aittir. adalet.gen.tr sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, fotoğraflar, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 sayılı yasa ile korunmaktadır. Bunlar adalet.gen.tr’nin yazılı izni olmaksızın herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayımlanamaz, izinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. İnternet sitemizdeki bazı haberler, fotoğraflar vb. diğer materyaller hak sahiplerinin hukuki menfaatlerine zarar vermeyecek bir şekilde kaynağından alınmak suretiyle kaynağının belirtilmesine özellikle özen gösterilerek yayımlanmaktadır. Zaman zaman açık internet kaynaklarından alınan haber ve fotoğrafların alındıkları kaynağında hak sahibi belirtilmediğinden bu konuda internet sitemiz sorumlu değildir ancak telif haklarına her daim saygılıdır. Telif haklarına aykırılık durumu söz konusu olduğunda hak sahiplerinin e-posta ile başvuruda bulunmasının akabinde ilgili içerik yayından kaldırılacaktır. İnternet sitemiz kişilik haklarına, düzeltme ve cevap hakkına saygı duyar, mahkeme kararlarını da en kısa sürede uygular.
Copyright © 2018 Adalet.gen.tr - İmtiyaz Sahibi: Okan YILMAZ - www.okanyilmaz.com.tr