Adalet anketi sonuçlandı

Adalet Bakanlığı bünyesindeki adliyelerde ve ceza infaz kurumlarında çalışan personelin “adalet.gen.tr” internet sitesi üzerinden katıldıkları anket çalışması sonuçlandı.

2 bin 160 personel katıldı

20 Mart-3 Mayıs arasında gerçekleşen ankete 2160 personel katıldı. Anket katılanların yüzde 47’si (998) zabıt katibi, yüzde 35’i (748) infaz koruma memuru, yüzde 4’ü (82) mübaşir, geriye kalanlar ise farklı unvanlar adı altında çalıştıklarını söyledi. “Adalet teşkilatı içindeki konumunuzdan memnun musunuz?” sorusuna yüzde 63 (1371) “hayır”, yüzde 37 (789) çalışan “evet” yanıtını verdi. “Kendinize zaman ayırabiliyor musunuz? Sosyal bir faaliyetiniz var mı?” sorusunu yüzde 58 (1242), “Hayır ayıramıyorum. Sosyal faaliyetim yok” diye yanıtlarken, yüzde 22 (484) ise, “Evet ayırabiliyorum. Sosyal faaliyetim var” dedi.

Yüzde 95 maaşından şikâyetçi

“Aldığınız maaştan memnun musunuz? Maaşınız ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetiyor mu?” sorusuna yüzde 62, “Hayır, yetmiyor”; yüzde 27, “Kısmen yetiyor”; yüzde 7 “Kısmen yetmiyor”; yüzde 5, “Evet, yetiyor” yanıtını verdi. “Mesleğinizi değiştirmeyi ya da istifa etmeyi hiç düşündünüz mü?” sorusu üzerine yüzde 56’lık bir kesim, “Evet düşündüm ama etmeyeceğim” derken, “Tekrar meslek seçme şansınız olsaydı, bu mesleği seçer miydiniz?” sorusuna yüzde 74’lük bir kesim, “Hayır seçmezdim” yanıtını verdi. “Çevrenizdeki yakınlarınıza mesleğinizi tavsiye eder misiniz?” sorusu üzerine ise yüzde 83’lük bir kesim, “Hayır etmem” dedi.

Kaynak : Milliyet / Türker Karapınar

milliyet_23.05.2014

Yorumlar (1)

  1. “herhangi bir yerdeki adaletsizlik, her yerde adalete karşı bir tehdittir”. martin luther king, jr.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *